Wystawa przedstawia kolekcję wyrobów tkackich, stanowiących jedną z najstarszych i najważniejszych wytwórczości rękodzielniczych.
Narzędzia tkackie na tle gotowych tkanin
Afisz wystawy z tytułem , czasem jej trwania oraz zdjęciem kolorowych tkanin okryciowych ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Wystawa czynna: 5.II – 23.V.2021

Kurator wystawy: Dorota Filipowicz

Wystawa „Dywany, płachty, dery. Tkaniny okryciowe ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach” przedstawia kolekcję wyrobów tkackich, stanowiących jedną z najstarszych i najważniejszych wytwórczości rękodzielniczych. Zamiarem naszym jest pokazanie nie tylko piękna tych przedmiotów, ale również niezwykłych umiejętności ich twórców.

Fragment wnętrza ze stolikiem i łóżkiem z dekoracyjnymi tkaninami

Mamy przyjemność przedstawić ręcznie wykonane tkaniny służące do zaścielania wiejskich łóżek. W zależności od tradycji lokalnych, nazywano je „dywanami”, „płachtami”, „derami”. Na ekspozycji zaprezentowaliśmy 43 tkaniny okryciowe, będące dziełem wyspecjalizowanych tkaczek wiejskich z terenu powiatów: siedleckiego, łosickiego, garwolińskiego, łukowskiego, mińskiego i sokołowskiego. Najstarsza tkanina pochodzi z ok. 1900 roku, a najnowsza z 2014 roku. W tkanych „dywanach” znajdują odzwierciedlenie różnorodne „mody” wzornicze oraz sploty i techniki tkackie.

Warsztat tkacin z tkaninami w tle