Duża grupa osób na motorach

Motocykle i Siedlce. Zarys historii motoryzacji w Siedlcach

Wystawa poświęcona jest historii motosportu i turystyki motocyklowej w Siedlcach od 1905 r. po czasy współczesne. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Klubem Motocyklowym GRYF MC POLAND.
Plakat wystawy Motocykle i Siedlce

Wystawa czynna: 23.IV – 10.X.2021 r.


Kurator wystawy: Krzysztof Chaberski
Komisarz wystawy: Mariusz Krasuski

Wystawa „Motocykle i Siedlce. Zarys historii motoryzacji w Siedlcach” poświęcona jest historii motosportu i turystyki motocyklowej w Siedlcach od 1905 r. po czasy współczesne. Tematyka lokalnej historii motoryzacji po raz pierwszy gości w murach naszego muzeum. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Klubem Motocyklowym GRYF MC POLAND, który w zeszłym roku obchodził swoje 90. urodziny.

Fragment wystawy z motocyklami z okresu międzywojennego

Celem ekspozycji jest przypomnienie nieco zapomnianych siedleckich dziejów motocyklowych. Okazuje się, że jeden z najważniejszych wyścigów motocyklowych w historii naszego kraju odbył się w Siedlcach i miasto na stałe wpisało się do historii polskiego motosportu. W 1905 r. po raz pierwszy w historii zorganizowano na ziemiach polskich wyścigi motocyklowe o mistrzostwa Królestwa Polskiego. Rywalizowano na trasie Warszawa-Siedlce-Warszawa. W 1910 r. Siedleckie Towarzystwo Cyklistów wybudowało tor kolarski. Odbywały się na nim nie tylko wyścigi kolarskie, ale również motocyklowe. Na tym obiekcie startowali  najlepsi polscy motocykliści sprzed I wojny światowej m.in. Leonard Piotrowski, Wacław Kłoptowski,  Wiktor Żmijewski. Prezentujemy na wystawie ich fotografie.

Fotografia motocyklisty prowadzącego za sobą kolarza
Wyścig za prowadzeniem motoru na Dynasach, Warszawa 1907 r. Lider Leonard Piotrowski, sztajer Henryk Weiss
Ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Okres międzywojenny na wystawie obejmuje działalność powstałego w 1930 r. Klubu Motocyklowego Gryf w Siedlcach. Na planszach z fotografiami można prześledzić barwną historię tego stowarzyszenia. Klub Motocyklowy Gryf przyczynił się do popularyzacji motoryzacji w Siedlcach organizując wiele wycieczek krajoznawczych i zjazdów motocyklowych. Pamiątkowe plakiety ze zlotów, skany dokumentów ukazujących założenie tego klubu oraz zabytkowe motocykle z międzywojnia uzupełniają tą część wystawy. Spośród tych motocykli zwraca na siebie uwagę, unikatowy Sokół 600 z wózkiem bocznym w wersji wojskowej.

Fragment wystawy z motocyklem z wózkiem bocznym
Wojskowa wersja motocykla Sokół 600 z wózkiem bocznym

Powojenna historia motocyklizmu siedleckiego na ekspozycji obejmuje działalność powstałego w 1947 r. Podlaskiego Klubu Motocyklowego i jego sekcji żużlowej „Kolejarz”. Siedleccy zawodnicy odnosili duże sukcesy na arenach żużlowych w kraju w latach 50. XX w. Byli to: bracia Tadeusz i Zdzisław Zowczakowie, Wacław Kucharek, Wiktor Brzozowski (dwukrotny mistrz Polski), Zdzisław Kondracki, Zbigniew Witwicki i inni. Prócz plansz z fotografiami z zawodów żużlowych i zlotów motocyklowych, przedstawiamy dyplomy, plakiety, plakaty, naszywki, akcesoria motocyklowe i perły PRL-u, m.in: Junaka M 10 „polskiego harleya”, WFM M 06, sportową WSK 175 W–2 Sport.

Fragment wystawy z dwoma motocyklami z okresu PRL
Dwa motocykle, z lewej: Junak M 10, z prawej: WSK 175 W–2 Sport.

Wystawę kończy rozdział poświęcony reaktywacji Klubu Motocyklowego Gryf w Siedlcach w 2001 r. Będzie można przyjrzeć się barwnemu życiu współczesnego harleyowca, który dostrzega potrzebujących i angażuje się w akcje i niesie pomoc słabszym. Współczesny GRYF MC POLAND  działa prężnie, jego oddziały powstały w Sokołowie Podlaskim, Warszawie, Garwolinie i Radomiu. Ten rozdział uzupełniają pamiątki związane z działalnością GRYF MC POLAND, m.in. znaczki, plakaty oraz  motocykle: Motocykl Suzuki GSX R 750 i customowy Harley Sportster XL 1200 (wielokrotnie nagradzany na zlotach motocykli customowych).

Fragment wystawy z motocyklem z wózkiem bocznym w kształcie beczki
Harley Sportster XL 1200 Custom

Zabytki pochodzą z: Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Tablic Rejestracyjnych i Pojazdów w Żeliszewie Piotra Piersy, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Automobilklubu Polskiego Oddział w Siedlcach oraz ze zbiorów: Jana Aleksandrowicza, Ryszarda Augustyniaka, Pawła Chodowskiego, Sebastiana Dziwulskiego, Mieczysława Górskiego, Wojciecha Leszka Jagodzińskiego,  Adama Derewicza, Adama Krzeskiego, Piotra Leitnera, Adama Oleszczuka, Przemysława Sochackiego, Jolanty Ziemby i członków Klubu Motocyklowego GRYF MC POLAND.

Skip to content