Fragment pracy olejnej w tonacji niebiesko-brązowej

„Jestem” – wystawa Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Wystawa zorganizowana przez Sokołowski Ośrodek Kultury i prezentowana była w sokołowskiej Galerii DOM. „Jestem” jest artystyczną odpowiedzią czterdziestu ośmiu artystów z Polski i z Rzymu na setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.
Afisz wystawy z pracą olejną z przedstawieniami symboli religijnych w tonacji ciemnej, tytułem i datami prezentacji w muzeum

Wystawa czynna: 5.XI.2021 – 2.I.2022 r.

Kurator wystawy: Joanna Błońska
Komisarz wystawy: Agnieszka Pasztor

Wystawa została zorganizowana przez Sokołowski Ośrodek Kultury i prezentowana była w sokołowskiej Galerii DOM. „Jestem” jest artystyczną odpowiedzią czterdziestu ośmiu artystów z Polski i z Rzymu na setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Fragment wystawy z czterema obrazami olejnymi abstrakcyjnymi i dwoma rzeźbami: popiersiem kobiety i sercem

Udział w wystawie biorą:

Marek Andała – Bałtów, Michał Banaszek – Warszawa, Krzysztof Bartnik – Lublin, Karol Bąk – Poznań, Stanisław Białogłowicz – Rzeszów, s. Natanaela Błażejczyk – Warszawa, Joanna Błońska – Sokołów Podlaski, Halina Budziszewska – Siedlce, Halina Cholewka – Siedlce, Włodzimierz Dawidowicz – Warszawa, Roman Domański – Sokołów Podlaski, Andrzej Dworakowski – Białystok, Zuzanna Gajos – Gulinek / Zakrzew, Aleksander Grzybek – Białystok, Elżbieta Grzybek – Białystok, Helena Jacyno – Przemyśl, Maria Jadwiga Jarosiewicz – Warszawa, Anna Kaczor – Wejherowo, Andrzej Kalina – Warszawa, Marcin Kołpanowicz – Kraków, Krzysztof Koniczek – Białystok, Jeremi T. Królikowski – Warszawa, Jarosław Kukowski – Tczew, Janusz Lewandowski – Warszawa, Zdzisława Ludwiniak – Wołomin, Piotr Marciniak – Sokołów Podlaski, Maria Sabina – Poznań, Agata Maślankiewicz – Łomianki, Jacek Maślankiewicz – Łomianki, Mikołaj Malesza – Legionowo, Tomasz Nowak – Siedlce, Krystyna Olchawa – Kraków, Łukasz Piaskowski – Przemyśl, Anita Piłat – Rzym Włochy, Barbara Pierzgalska – Łódź, Daniel Pielucha – Działoszyn, Roman Postek – Węgrów, Krystyna Prządka – Zielona Góra, Andrzej Radziszewski – Sokołów Podlaski, Waldemar Regucki – Białystok, Mirosława Rochecka – Toruń, Krystyna Rudzka-Przychoda – Lublin, Aleksandra Rykała – Siedlce, Maria Sawicka-Biczyk – Warszawa, Jadwiga Szczykowska-Załęska – Supraśl, Małgorzata Świsłowska – Sokołów Podlaski, Antoni Wróblewski – Siedlce.

Fragment wystawy z sześcioma pracami olejnymi z przedstawieniami symboli religijnych w tonacji ciemnej

Najistotniejszym zadaniem artystów jest ukazywanie prawdy. Człowiek nie może od niej uciekać, powinien jej poszukiwać i do niej dążyć; powinien przypominać sobie i innym kim jest, skąd przychodzi i dokąd zmierza. Wszyscy mamy pokazywać najważniejszą i jedyną obiektywną prawdę dotyczącą naszego człowieczeństwa, a jest nią nasza historia, która zrodziła się z miłości Boga.

Fragment wystawy z trzema pracami olejnymi z przedstawieniami postaci ludzkiej w jasnej kolorystyce

Bóg objawił człowiekowi swoje imię: JESTEM, KTÓRY JESTEM. Imię to oznacza Bożą obecność wśród ludzi oraz to, że On nie ma początku ani końca, że jest jedyny i po za Nim nie ma innych bogów.

Właśnie te myśli są inspiracją do powstania wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi II. To one zjednoczyły artystów z różnych miast Polski, a także z Rzymu. Pismo Święte – wybrane z niego cytaty oraz obrazy, które powstały, tworzą całość. Oglądający wystawę mają możliwość zetknięcia się w taki sposób ze Słowem Bożym i obrazem ręką ludzką malowanym, rzeźbionym. Ciekawe zderzenie dwóch światów – Słowo i obraz – mam nadzieję zachęci do refleksji i przemyśleń.

Fragment ekspozycji z czterema kompozycjami malarskimi ukazującymi sceny z życia Jeuzsa i Świętych

Każdy z artystów biorących udział w wystawie to inna osobowość, wrażliwość, inny warsztat. Stąd bardzo różnorodne prace wynikające z różnych doświadczeń, przeżyć i emocji. Wybrany fragment Pisma Świętego eksponowany obok pracy na wystawie, to swoista konfrontacja dzieła artystycznego i Słowa. Może być ona czytelna, jasna, oczywista lub wręcz przeciwnie – ukryta, niejednoznaczna, ledwie widoczna, jak w niektórych metaforach używanych przez Jezusa. Brak dosłowności w przekazie artystów jest inspiracją dla wyobraźni.