Fotografia z grupą dzieci jedzących obiad przy stole

Wokół kuchni i stołu. Rzut oka na historię jedzenia w XX w.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie historii jedzenia w XX w. z naciskiem na dzieje Siedlec i regionu. Celem nie jest kompleksowe ukazanie problematyki, ale próba jej naszkicowania.
Afisz wystawy z fotografią czarno-białą przedstawiającą grupę osób przy stołach


Wystawa czynna: 10.IX.2021 – 06.II.2022 r.


Kurator wystawy: Kamila Woźnica


Wystawa ma na celu zaprezentowanie historii jedzenia w XX w. z naciskiem na dzieje Siedlec i regionu. Celem nie jest kompleksowe ukazanie problematyki, ale próba jej naszkicowania, niczym wstęp, który ma zainteresować powyższym tematem i zachęcić do jego dalszego zgłębiania. Pragniemy zaproponować zwiedzającym spojrzenie na dzieje przez pryzmat życia codziennego.

Historia smaku i jedzenia stała się popularna w Polsce w ostatnich latach. Dzięki niej historycy odkrywają nowe wymiary dziejów a przestając skupiać się głównie na polityce ukazują szerszy obraz przeszłości. Każdy region posiada własne tradycje kulinarne oraz zwyczaje dotyczące przygotowywania posiłków i ich spożywania. Jednocześnie kulinarne wpływy z innych terenów powodują, że kuchnia staje się ponadregionalna, a nawet ogólnopolska. Na ekspozycji ukazaliśmy fragment historii życia codziennego siedlczan i w ten sposób przyłączyć się do akcji Europejskich Dni Dziedzictwa „Smaki Dziedzictwa”.

Fragment wystawy z obrazami, planszami ze zdjęciami i przedmiotami kuchennym w gablotach

Wystawa przygotowana ze zbiorów etnograficznych, fotografii archiwalnej, historycznych i sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Na ekspozycji zostały ukazane naczynia do przygotowywania, przechowywania i spożywania potraw oraz napojów, a także sztućce. Warto zwrócić uwagę m.in. na kawiarkę, potrzebną do nieco zapomnianego dziś a niezwykle popularnego dawniej sposobu przyrządzania kawy. Ciekawostką jest zabawka związana z tematyką przygotowywania potraw – kuchnia węglowa, dzięki której dzieci przez zabawę uczyły się przyszłych zadań w dorosłym życiu.

Fragment wystawy z obrazami, planszami ze zdjęciami i przedmiotami kuchennym w gablotach

Na wystawie pokazaliśmy ujęcia przedstawiające posiłki, zarówno codzienne, m.in. dzieci w sierocińcu spożywające obiad, jak i świąteczne, w czasie uroczystości i zabaw, np. w karnawale. Ekspozycję urozmaicają dzieła sztuki ukazujące prezentowaną tematykę, np. martwe natury.

Fragment wystawy z przedmiotami kuchennymi w gablocie

Wystawa została przygotowana z myślą o dorosłych, którzy dzięki naszej wystawie będą mogli odbyć nostalgiczną podróż w przeszłość, przypominając sobie, w jaki sposób dawniej przygotowywano i spożywano posiłki, jak również o młodszym pokoleniu, które dzięki niej pozna historię swojej małej ojczyzny.

Logo Europejskich Dni Dziedzictwa
Skip to content