Wizerunek konturowej postaci koszykarza w pozycji rzucającej do kosza

Koszykówka i jej siedleckie akcenty

Wystawa jest poświęcona historii koszykówki od momentu jej powstania po czasy współczesne. Na tle jej ogólnych dziejów przedstawiona jest historia koszykówki polskiej i siedleckiej. Ekspozycja składa się z trzech części tematycznych.
Plakat z wizerunkiem konturowej postaci koszykarza w pozycji rzucającej do kosza z tytułem wystawy oraz datami jej prezentacji
Wystawa czynna: 25.III – 26.VI.2022 r.
Kurator wystawy: Krzysztof Chaberski
Komisarz wystawy: Mariusz Krasuski

Koszykówka jest obecnie jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Wymyślił ją kanadyjski nauczyciel wychowania fizycznego James Nasimith w 1891 r. w Springfield w USA. Na ziemiach polskich pojawiła się w 1909 r. Tradycje tej dyscypliny sportowej w Siedlcach sięgają 20. lecia międzywojennego.

Fragment wystawy z planszami prezentującymi początki koszykówki. W gablotach akcesoria sportowe.

Pierwsza cześć obejmuje początki tej dyscypliny sportowej. Zwiedzający dowiedzą się: w jakich okolicznościach powstała koszykówka, poznają  jej pomysłodawcę, jak zmieniały się jej zasady na przestrzeni lat. Ponadto poznamy historię najsłynniejszej koszykarskiej ligi świata-NBA, niezwykłą drużynę koszykarskich obieżyświatów  HarlemGlobtroters. Dowiemy się o początkach koszykówki w Polsce, o sukcesach polskiej reprezentacji na arenie międzynarodowej m.in. zdobycie 4 miejsca na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r.

Fragment wystawy z koszulkami, pucharami i plakatmi imprez koszykarkich reprezentacji Polski.
Fragment wystawy z pucharami, pamiątkowymi proporcami oraz plakatem z imprez międzyarowowych zorganizowanych w Polsce.

Ekspozycja poświęcona jest, również  wielkim gwiazdom światowej koszykówki m.in.: Michaelowi Jordanowi, Laremu Birdowi, Magicowi Johnsonowi i polskim gwiazdom: Marcinowi Gortatowi, Małgorzacie Dydek, Cezaremu Trybańskiemu i Maciejowi Lampe.

Fragment wystawy z konturową sylwetką Marcina Gorata. W gablocie oryginalny jego ubiór z autografami.
Fragment wystawy z planszami prezentującymi historię drużyn SKK Siedlce i UKS Basket Siedlce

W rozdziale wystawy o historii koszykówki w regionie będzie można obejrzeć pamiątki związane z drużynami koszykarskimi: Akademickim Zespołem Sportowym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, Miejskim Klubem Koszykówki Siedlce, Siedleckim Klubem Koszykówki, UKS Basket Siedlce, Siedlecką  Ligą NBA i turniejem ulicznym Blacktop organizowanym przez TKKF.

Fragment wystawy z planszami preznetującymi historię MKK Siedlce oraz koszulkami i pamiątkami z wydarzeń koszykarskich w Siedlcach.

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu plansz, wielkoformatowych fotografii i pamiątek należących niegdyś do gwiazd polskiej koszykówki. Marcin Gortat przekazał na wystawę koszulki z autografami reprezentacji Polski i plakaty. Polski Związek Koszykówki, który objął honorowym patronatem naszą wystawę, wzbogacił ją o koszulką i piłkę z autografami reprezentacji Polski. Ponadto będzie można obejrzeć m.in. medale zdobyte przez polskich koszykarzy na wielkich imprezach sportowych, koszulki siedleckich klubów, plakaty, puchary oraz film o najpiękniejszych chwilach siedleckiej koszykówki. Prezentowane na wystawie zabytki i pamiątki pochodzą ze zbiorów m.in.  Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, pasjonatów koszykówki z Siedlec.

Fragment wystawy z planszami preznetującymi historię SKK Siedlce oraz koszulkami i pamiątkami z wydarzeń koszykarskich w Siedlcach.