Ruiny budynków w chwili wybuchu.

Na skraju rzeczywistości. 24 lutego 2022 roku – flesz

Internetowa wystawa prac Andrzeja Sołtysiuka. Na wystawie prezentujemy jedenaście prac w technice rysunku lawowanego będących reakcją artysty na wydarzenia wojenne na Ukrainie.

Internetowa wystawa prac Andrzeja Sołtysiuka

Komisarz wystawy: Agnieszka Pasztor

Na wystawie prezentujemy jedenaście prac w technice rysunku lawowanego będących reakcją artysty na wydarzenia wojenne na Ukrainie. Ogromna skala zniszczeń i okrucieństwo w stosunku do ludności cywilnej znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prezentowanej twórczości artysty.

Ludzkość musi położyć kres wojnie,
bo inaczej wojna położy kres ludzkości

John F. Kennedy

Andrzej Sołtysiuk urodził się w 1945 r., roku zakończenia II wojny światowej i przez całe życie cieszył się pokojem, z ufnością spoglądał na wszystkich ludzi, poznawał różne kraje i  kultury, pracował i tworzył czując się bezpieczny. Przekonanie artysty o tym, że życie jest piękne, po raz pierwszy zachwiało się w 1956 r., później w 1968 r., następnie w latach 80. nastał stan wojenny w Polsce, ale największe ostrzeżenie przyszło w 1986 r., kiedy nastąpił wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wtedy właśnie powstał cykl prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich „Na skraju rzeczywistości”. Była to wypowiedź artystyczna, ostrzegająca przed zagrożeniami współczesnego świata. Ten „skraj rzeczywistości” stał się motywem przewodnim aktywności artystycznej Andrzeja Sołtysiuka. Natomiast dzień 24 lutego 2022 r. wyzwolił w twórcy sprzeciw i ogromne pokłady emocji, które zostały wyrażone w jego sztuce. Rysunki, które prezentujemy, są manifestem artysty przeciw wojnie i okrucieństwu w każdym wymiarze.

Twarz młodej kobiety częściowo zasłonięta dłońmi.
Rozgniewane oblicze mężczyzny ukazane z profilu i umieszczona obok mniejsza twarz zakomponowana en face.
Grupa pięciu dorosłych osób i małego dziecka.
Szkicowe opracowanie czterech postaci na ruinach.
Liczna grupa przerażonych osób ukrytych w schronie.
Ocaleni po wybuchu ludzie z charakterystycznym przedstawieniem osoby z uniesioną w geście zwycięstwa dłonią.
Kompozycja z zarysem ludzi i zwierząt.
Ruiny budynków w chwili wybuchu.
Grupa rozdzielonych osób na skutek wybuchu.
Kompozycja z trzema osobami dorosłymi i małym dzieckiem.
Popiersie młodej kobiety z lekko uniesionymi w górę dłońmi.
Skip to content