Archiwalna fotografia czarno-biała z wyścigu z meczu żużlowego w Siedlcach z trzema rywalizującymi ze sobą żużlowcami

Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach

Wystawa ma na celu przybliżenie nieco zapominanej historii sportu żużlowego w Siedlcach. Początki tej dyscypliny sportowej w Siedlcach związane są z powstaniem w 1947 r. Podlaskiego Klubu Motocyklowego.
Plakat wystawy z tytułem i datami prezentacji w tonacji czarno-szarej. Na dole czarne ślady kół motocykli z dwiema postaciami jadących na motocyklach żużlowców
Wystawa czynna: 29.IV – 30.X.2022 r.
Kurator wystawy: Krzysztof Chaberski
Komisarz wystawy: Mariusz Krasuski


Wystawa „Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach” ma na celu przybliżenie nieco zapominanej historii sportu żużlowego w Siedlcach. 

Początki tej dyscypliny sportowej w Siedlcach związane są z powstaniem w 1947 r. Podlaskiego Klubu Motocyklowego.  Jesienią 1948 r. przy tym klubie powstała sekcja żużlowa, przekształcona po kilku latach w klub żużlowy „Kolejarz” Siedlce. Zawody żużlowe na siedleckim stadionie odbywały się w latach 1950-1959.

Fragment ekspozycji z planszami i motocyklem Bartosza Zmarzlika

Zwiedzający zapoznają się z sylwetkami siedleckich żużlowców m.in. Waldemara Bańkowskiego, Wiktora Brzozowskiego, Wacława Kucharka, Zbigniewa Witwickiego, Tadeusza Zowczaka i Zdzisława Zowczaka. W sporcie żużlowym byli oni liczącymi się zawodnikami w skali kraju. Ich kariery sportowe były związane z klubami m.in. „Kolejarz” Siedlce, „Kolejarz” Rawicz, „Budowalni” Warszawa, „Skra” Warszawa, „Włókniarz” Częstochowa, „Tramwajarz” Łódź, „Resovia” Rzeszów, „Stal” Rzeszów. Siedleccy żużlowcy wielokrotnie reprezentowali Polskę w zawodach międzypaństwowych.

Fragmnet ekspozycji z planszami, plakatem meczu żużlowego, motocyklem wyścigowym i pamiątkowym trofeum w gablocie

Chronologicznie ekspozycja obejmuje okres 1947-1962. Wystawa składa się z plansz z fotografiami żużlowców i zawodów sportowych. Zaprezentowane będą m.in. motocykle, nagrody, oryginalny plakat z zawodów, pamiątkowe wydawnictwa.

Fragment ekspozycji i trzema plaszami informacyjnymi z tekstami i archiwalnymi fotografiami
Skip to content