Kurator wystawy: Sławomir Kordaczuk
Komisarz wystawy: Kamila Woźnica
Wystawa czynna do 3 marca 2024 r.
W zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach znajduje się niemal tysiąc szklanych negatywów wykonanych w zakładzie Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) w latach 1895-1942. Fotografie są oknem, przez które można zajrzeć w przeszłość. Zostały na nich utrwalone przemiany w architekturze miasta oraz w życiu jego mieszkańców. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak wyglądały Siedlce przed II wojną światową, co się w nich działo, jak wyglądali dawni siedlczanie i w co się ubierali.
Cykl „W obiektywie Adolfa Ganiewskiego (Gancwola)” ma na celu zaprezentowanie szerszej publiczności bogactwa ukrytego na powleczonych światłoczułą substancją kawałkach szkła. Pierwszą jego odsłoną jest wystawa „Z rodziną u fotografa. Atelier Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) przed 1915 r.”. Zostały na niej zaprezentowane fotografie rodzinne wykonane w zakładzie fotograficznym Ganiewskiego przed 1915 r.
Przedstawiają one małżeństwa oraz rodziny z dziećmi. Są dowodem różnorodności narodowościowej i religijnej regionu siedleckiego w czasach zaborów. Do fotografa chodzili mieszkający w Siedlcach i okolicy m.in. Polacy, Rosjanie i Żydzi. Zdarzają się także zdjęcia osób odwiedzających nasze miasto. Na prezentowanych fotografiach można zauważyć urzędników rosyjskiego aparatu władzy, żołnierzy i oficerów, duchownego prawosławnego oraz osoby cywilne. Kobiety są ubrane w eleganckie stroje, czasem noszą fantazyjne kapelusze. Zwracają uwagę peruki na głowach pobożnych zamężnych Żydówek. Dorosłym towarzyszą często dzieci, w wielu przypadkach w większej liczbie.
Prezentowane zdjęcia są przeważnie anonimowe. Niestety, nie wiemy, kim były sfotografowane osoby. Mamy więc wielką prośbę do Państwa. Być może, kojarzą Państwo którąś z fotografii albo widoczną na nich osobę a może nawet związaną z nimi historię. Zapraszamy do Muzeum. Zapiszemy informacje, wzbogacając wiedzę na temat regionu a osoby na fotografiach przestaną być bezimienne dla historyków i zwiedzających.
Wszystkie fotografie zamieszczone na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach i powstały w atelier Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) z wyjątkiem jego portretu pięciokrotnego.
Adolf Ganiewski (Gancwol)
Urodził się w rodzinie żydowskiej 27 grudnia 1870 r. Był synem Marii z d. Grundhand i Hermana Gancwolów. W 1900 r przeszedł na kalwinizm.
Swój zakład fotograficzny otworzył w 1895 r. W późniejszych latach mieścił się on przy ul. Ogrodowej 29 (obecnie Sienkiewicza 33). Spośród kilku pracowni fotograficznych działających przed II wojną światową w Siedlcach, to właśnie z jego zakładu zachowało się najwięcej fotografii. Część była wykonana w atelier, inne w plenerze, bądź prywatnych domach. Fotografował ludzi, uroczystości, ale również architekturę.
W czasie II wojny światowej został zmuszony przez Niemców do zamieszkania w getcie. Otrzymał jednak przepustkę umożliwiającą mu dotarcie do zakładu fotograficznego i wykonywanie pracy. 22 sierpnia 1942 r. Niemcy zlikwidowali siedleckie getto. Ganiewski, razem z innymi Żydami, trafił do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginął 25 sierpnia 1942 r.