W piątek 31 marca 2023 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach odbędzie się wykład Piotra Antoniego Czyża poświęcony Polakom ratującym Żydów. Podczas wykładu prelegent przedstawi trudne i skomplikowane historie wielu Polaków, którzy narażali życie ratując swoich sąsiadów pochodzenia żydowskiego.
Piotr Antoni Czyż – historyk, archiwista, muzealnik. Urodzony w 1985 r. we Włodawie. W 2004 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. W latach 2004-2009 na ówczesnej Akademii Podlaskiej w Siedlcach studiował historię: specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją współczesną. Studia doktoranckie w dziedzinie historii realizował na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach w latach 2016-2022. Od 2010 r. zawodowo związany z muzealnictwem i archiwistyką. Pracował w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie, w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, w Instytucie Pamięci Narodowej oddział w Lublinie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.
Jest autorem ponad 200 publikacji: książek, rozdziałów, artykułów, w tym autorem edycji źródłowych pamiętników dotyczących XIX w., m.in. Ludwiki Kozietulskiej oraz Anny z Zamoyskich Czartoryskiej. Jest członkiem zarządu PTTK/Oddział „Podlasie” w Siedlcach, koła PTTK im. Józefa Mikulskiego, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oddział w Siedlcach i członkiem Instytutu Bronisława Szlubowskiego w Radzyniu Podlaskim oddział Towarzystwa Nauki i Kultury „Libra” w Lublinie.
Interesuje się regionalną i ogólnopolską historią wieku XIX i XX do 1945 r., historią kościoła i ziemiaństwa oraz turystyką i rekreacją powiązaną z fotografią.