Fragment wystawy z trzema rzeźbami postaci ludzkich wykonanych w brązie.

W poszukiwaniu piękna. Rzeźba i medalierstwo Marka Fiuka

Na wystawie prezentujemy ponad 20 rzeźb i medali artysty wykonanych w ciągu ostatnich sześciu lat. W większości zostały odlane w brązie.
Plakat wystawy z fotografią rzeźby głowy młodej kobiety owiniętej w chustkę.
Wystawa czynna: 16 VI – 27 VIII 2023
Kurator wystawy: Agnieszka Pasztor

Na wystawie prezentujemy ponad 20 rzeźb i medali artysty wykonanych w ciągu ostatnich sześciu lat. W większości zostały odlane w brązie. Prezentujemy także repus w miedzi oraz rzeźby w drewnie. Pomysł na rzeźbę podpowiada natura. Najpierw trzeba się nauczyć ją czytać, a potem umiejętnie dopowiedzieć historię – tłumaczy artysta.

W centrum swojej twórczości stawia człowieka. Ukazuje go w chwilach szczęścia, poddaje deformacji i tworzy zamkniętą w symbolach opowieść o największych dramatach. Sięga do korzeni rodzinnych, analizuje tytułowy Teatr życia, w którym występuje każdy z nas, nosząc odłamki przeszłości.

Fotografia sali wystawowej z rzeźbami i medalami w gablotach

Niekiedy już w tytule samego dzieła odwołuje się wprost do mitologii, która ciągle ma wpływ na naszą kulturę. Próżno szukać w jego realizacjach idealnych proporcji ludzkiego ciała, tak charakterystycznych dla starożytności. Przywołuje piękno i jednocześnie je reinterpretuje. 

Fragment wystawy z trzema rzeźbami postaci ludzkich wykonanych w brązie.

Artysta posługuje się różnymi stylami od realizmu ekspresyjnego po surrealizm. Uderzającą cechą jego rzeźb jest smukłość, co przywodzi na myśl stylizowane figury, których autorem jest Alberto Giacometti (1901–1966). Ukazując człowieka w różnych fazach ruchu, prowadzi dialog z Jerzym Kędziorą (ur. 1947 r.), autorem oryginalnych rzeźb balansujących. Za każdym razem jest to jednak próba poszukiwania indywidualnej formy i treści wypowiedzi artystycznej, zmierzająca do stworzenia czegoś, czego w sztuce jeszcze nie było.

Fragment wystawy z prezentacją różnych głów ludzkich umieszczonych na kubikach.
Fotografia artysty stojącego za rzeźbą postaci ludzkiej wykonanej w brązie.

Marek Fiuk urodził się w 1961 r. w Warszawie. Ukończył Liceum im. Stefana Batorego i weterynarię na SGGW w Warszawie oraz edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na UPH w Siedlcach. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem i fotografią. Znajomość anatomii to podstawa rzeźby figuratywnej – mówi i dodaje, że uczył się jej przez 3 lata na studiach. Weterynarię traktuje jako etap kształcenia, przydatny również w dziedzinie sztuk plastycznych. Mając koncepcję pracy, nie posługuje się rysunkiem wstępnym, co zapewnia większą swobodę w kreacji formy. Tworząc biżuterię, nauczył się łączyć w jednej kompozycji kilka materiałów. Taką formę wykorzystuje również w realizacjach rzeźbiarskich i medalierskich. W ten sposób artysta zmierza do asamblażu, formy artystycznej, w której chce się wypowiadać w przyszłości.

Rzeźby Marka Fiuka zostały wyróżnione Grand Prix wystawy Reg’Art actuel w Château de Waroux w 2021 r., czego konsekwencją była wystawa indywidualna w 2022 r. w Kaplicy Zamkowej Château de Waroux w Belgii. Od 2022 r. jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, a medal jego projektu „Zasłużony dla Muzeum Treblinka” zakwalifikowano do udziału w międzynarodowej wystawie FIDEM 2023 r. we Florencji.

Skip to content