Budynek ratusza "pod Jackiem"

Z głową w obłokach. 250 lat ratusza „pod Jackiem”

Nowa aranżacja wystawy jubileuszowej poświęconej jednemu z najbardziej rozpoznawalnych zabytków XVIII-wiecznej architektury Siedlec.
Afisz wystawy z kolorową reprodukcją budynku ratusza i informacjami o wystawie.
Wystawa czynna: 16 VI – 3 IX 2023
Kuratorzy wystawy: Agnieszka Hyckowska, Mariusz KrasuskiNowa aranżacja wystawy jubileuszowej poświęconej jednemu z najbardziej rozpoznawalnych zabytków XVIII-wiecznej architektury Siedlec. Ratusz „pod Jackiem” wybudowany z inicjatywy książęcej rodziny Czartoryskich został oddany do użytku w 1773 r. Ekspozycja ukazuje wizerunek ratusza zmieniający się na przestrzeni 250 lat. Obecna siedziba muzeum przez ten czas zachwycała, niszczała, wielokrotnie ulegała pożarom, była odbudowywana i remontowana.

Fotografia fragmentu wystawy z prezentacją makiety graficznej.
Animacja komputerowa 3D Siedlec z pocz. XIX w. autorstwa Wojciecha Florczykiewicza

Na wystawie prezentujemy wiele przedstawień ratusza wykonanych w różnych technikach malarskich od najstarszych z początku XIX wieku po fotografie wykonane współcześnie przez amatorów, jak i zawodowych fotografów. Kalendarium opracowano na podstawie archiwalnych dokumentów z XVIII i XIX wieku. Uzupełniła je dokumentacja techniczna, informacje prasowe, fragmenty pamiętników oraz publikacje naukowe. W nowej odsłonie po raz pierwszy można zobaczyć tkaninę dwuosnowową przedstawiającą ratusz wykonaną podczas tegorocznej Nocy Muzeów przez Panią Karolinę Radulską, a także fotografię otworkową ze zbiorów prywatnych.

Pokazujemy oryginalne pamiątki z zabytkowego ratusza: ozdobny kafel wieńczący piec, tarczę zegara, projekty architektoniczne wnętrz oraz przedstawienia figury „Jacka” w różnych formach użytkowych m.in. nagrody „Złoty Jacek”, medale, plakiety a także lokalne numizmaty o nominałach 4 i 40 jacków. Ratusz jest najpopularniejszym motywem umieszczanym na pocztówkach od początku XX wieku do dnia dzisiejszego. Można zaobserwować jak zmieniała się ich forma na przestrzeni lat, ale ratusz z posągiem „Jacka” pozostawał niezmiennie wiodącym tematem.

Fragment wystawy z fotoramami oraz różnymi małymi przedmiotami umieszczonymi w gablotach.
Fragment wystawy

Wyjątkową atrakcją jest animacja 3D osiemnastowiecznego ratusza z otoczeniem. Unikatowa makieta przenosi zwiedzających do miasteczka z początku XIX w. Jej niezwykłość polega na odtworzeniu układu urbanistycznego Siedlec, pierwszych budynków murowanych: ratusza, pałacu, kościoła pw. św. Stanisława, plebanii, bramy – dzwonnicy, domów zajezdnych a także typowej dawnej drewnianej zabudowy.

Skip to content