Piłka nożna i jej siedlecka historia

Graficzne kolorowe przedstawienie postaci piłkarza z piłką. Na korpusie piłkarza tytuł wystawy.
Wystawa czynna: 28.IV – 24.IX.2023 r.
Kurator wystawy: Krzysztof Chaberski
Komisarz wystawy: Mariusz Krasuski

Wystawa dotyczy historii futbolu, jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Obejmuje ona historię piłki nożnej od czasu jej powstania po okres współczesny. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z początkami piłki nożnej, która była uprawiana już od czasów starożytnych przez m.in. Chińczyków, Rzymian, Greków, Majów. Współczesny futbol ukształtował się w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX w.

Znaczna część ekspozycji jest poświęcona historii polskiej piłki nożnej. Zwiedzający będą mogli prześledzić jej rozwój od czasu kiedy po raz pierwszy pojawiła się na ziemiach polskich pod koniec XIX w. przez okres międzywojenny i czasy współczesne.

Zaprezentowano występy polskiej reprezentacji w piłce nożnej m.in. Mistrzostwach Świata we Francji w 1938 r., MŚ w RFN w 1974 r., MŚ w Hiszpanii w 1982 r. oraz sylwetki wybitnych polskich piłkarzy m.in. Ernesta Wilimowskiego, Kazimierza Deyny, Zbigniewa Bońka, Roberta Lewandowskiego. Szeroka tematyka wystawy obejmuje, również futbol kobiecy i amp futbol czyli piłkę nożną niepełnosprawnych.

Fragment wystawy z widoczną postacią Robert Lewandowskiego w stroju reprezentacyjnym złożona z kocków lego. Obok fotoramy ze djęciami i gaploty z eksponatami.

Piłka nożna jest uprawiana w Siedlcach od 1917 r. W okresie międzywojennym w mieście funkcjonowało wiele klubów piłkarskich na czele ze słynnym Wojskowym Klubem Sportowym 22. pp, który przez trzy sezony występował w rozgrywkach piłkarskiej ekstraklasy. W Siedlcach działało, również kilkanaście klubów żydowskich m.in. Makabi, Kadimah, Hapoel, Hakoah. Czasy powojenne są poświęcone historii siedleckich klubów piłkarskich a zwłaszcza Pogoni Siedlce i jej słynnym wychowankom m.in. Arturowi Borucowi, Jerzemu Krzyżanowskiemu, Jackowi Kiełbowi, Konradowi Gołosiowi. Przedstawiono, również współpracę klubów piłkarskich Pogoni Siedlce z Pogonią Lwów w ramach partnerstwa „Pogoń dla Pogoni”.

Fragment wystawy prezentujący plakaty i puchar sportowe. Obok fotoramy ze zdjęciami i informacjami oraz manekin z historycznym strojem reprezntacji Polski.

Na wystawie zaprezentowano archiwalne fotografie, plakaty, monidła, puchary, plakiety, znaczki, proporczyki, pamiątkowe medale, szaliki, książki, karty pocztowe, piłki, stroje piłkarskie znanych zawodników m.in. Roberta Lewandowskiego, Artura Boruca, Jerzego Dudka, Marcina Żewłakowa. Wśród wspomnianych pamiątek na szczególną uwagę zasługuje proporczyk siedleckiej drużyny piłkarskiej WKS 22. pp. Będzie można, również obejrzeć repliki strojów piłkarskich polskiej reprezentacji z okresu 20. lecia międzywojennego. Uzupełnieniem ekspozycji jest film ukazujący kulisy funkcjonowania Klubu Piłkarskiego Pogoń Siedlce i prezentacja multimedialna o historii futbolu w międzywojennej Polsce oraz pokaźnych rozmiarów figura Roberta Lewandowskiego złożona z 70 000 klocków Lego.

Fragment wystawy prezentujący historyczne akcesoria piłkarskie: kuszuki, rękawice, piłki i buty. Obok fotoramy ze zdjęciami i informacjami.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach z Miejskim Klubem Piłkarskim Pogoń Siedlce. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Polski Związek Piłki Nożnej i Polski Komitet Olimpijski.

Oryginalne koszulki, rękawice i buty Artura Boruca z jego autografami.

Zabytki zgromadzone na wystawie pochodzą m.in. z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Narodowej Biblioteki Cyfrowej – Polona, Muzeum Legii Warszawa, Klubu Piłkarskiego Korona Kielce, Miejskiego Klubu Piłkarskiego Pogoń Siedlce, Wirtualnego Muzeum Historii Poznania – Cyryl, Stowarzyszenia Retro Liga, Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach i byłych piłkarzy oraz pasjonatów futbolu z Siedlec.

Fragment wystawy z prezentowanymi koszulkami meczowymi Pogoni Siedlce oraz aktyalnymi i historycznymi proporczykami. Na kubikach puchary i nagrody wywalczone przez piłkarzy Pogoni.