Zbliżają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku będziemy obchodzić je pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. 31. edycja wydarzenia odbędzie się jak zawsze w 2 i 3 weekend września.
Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach w ramach EDD zaprasza na XXIV Giełdę Staroci i Rzeczy Potrzebnych Komuś Innemu, prezentację multimedialną Sławomira Kordaczuka oraz wycieczkę autokarową.
Program imprezy:
10 września (niedziela) 2023 r. |
10.15-14.00 XXIV Giełda Staroci i Rzeczy Potrzebnych Komuś Innemu przed ratuszem „pod Jackiem”. 12.00-13.30 Wycieczka za darmo. Prezentacja multimedialna Sławomira Kordaczuka pt. „Walory turystyczne okolic Siedlec” w sali audiowizualnej. |
17 września (niedziela) 2023 r. |
9.00-21.00 Wycieczka autokarowa „Szlakiem Unitów Sokołowskich” z przewodnikiem Jackiem Odziemczykiem. Zwiedzimy m.in. Sokołów Podlaski – Rogów – Szkopy – Sawice – Wirów – Gródek – Seroczyn. Wycieczka zakończy się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – Oddziale Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach. Zgłoszenia na wycieczkę w sekretariacie muzeum lub telefonicznie pod numerem (25) 632 74 70. Zapisy będą przyjmowane od 11 września. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zapewnia ubezpieczenie uczestnikom. Wszelkich organizacyjnych informacji udzielamy pod numerem (25) 632 74 70. |
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorącym udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.
Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. Tegoroczne hasło, wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one spajają je oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Podzielane wartości i idee, otaczanie szacunkiem postaci historycznych czy legendarnych, przekazywane opowieści, sposoby wyrażania się i zachowania gwarantują trwanie więzi społecznej. Podobnie przekazywane „z dziada pradziada” umiejętności, tradycyjne i wiedza, muzyka, zwyczaje i obrzędy świąteczne, praktyki związane z naturą, czy tradycyjne zachowania dnia codziennego sprawiają, że społeczność żyje i trwa. Chociaż te przejawy dziedzictwa najczęściej kojarzymy z kulturą ludową, regionalną, nie możemy zapomnieć o bogactwie dziedzictwa niematerialnego mieszkańców miast, czy różnych grup etnicznych, religijnych i narodowych zamieszkujących nasz kraj. Żywe dziedzictwo to także umiejętności, dzięki którym otaczające nas zabytki cieszą kunsztem wykonania.