Historia hokeja. 70 lat dyscypliny w Siedlcach

Ekspozycja ma na celu przypomnienie bardzo popularnej niegdyś w Siedlcach zimowej dyscypliny sportowej jaką był hokej na lodzie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Związek Hokeja na Lodzie.
Kolorowy afisz z tytułem wystawy oraz widocznym na niebieskim tle kolorowej sylwetki hokeisty.

Wystawa czynna: 13.X.2023 – 10.III.2024 r.
Kurator wystawy: Krzysztof Chaberski
Komisarz wystawy: Mariusz Krasuski

 
W 2023 r. mija 70 lat od powstania sekcji hokeja na lodzie w Siedlcach. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Siedlcach i Siedleckie Towarzystwo Hokejowe zorganizowało wystawę „Historia hokeja. 70 lat dyscypliny w Siedlcach”. Ekspozycja ma na celu przypomnienie bardzo popularnej niegdyś w Siedlcach zimowej dyscypliny sportowej jaką był hokej na lodzie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Związek Hokeja na Lodzie.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza wprowadza zwiedzających w  pasjonujący świat hokeja na lodzie. Dyscypliny, która pojawiła się w Europie (Anglia, Francja, Niderlandy) w XV w. Współczesny hokej na lodzie ukształtował się w Kanadzie w XIX w. Będzie można prześledzić rozwój tej konkurencji sportowej m.in. powstanie ligi NHL, zasady gry, ewolucja sprzętu, hokej kobiecy i niepełnosprawnych.

Fragment wystawy z widocznymi trzema manekinami strojów hokejowych: bramkarza i dwóch zawodników pruszających się na lodowisku..

Historia polskiego hokeja na lodzie sięga końca XIX w. Początkowo był uprawiany w Galicji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pierwsze drużyny hokejowe powstały w Warszawie. W 1925 r. w stolicy powstał Polski Związek Hokeja na Lodzie. Na ekspozycji zaprezentowano udział polskiej reprezentacji w międzynarodowych imprezach hokejowych w tym organizowanych w naszym kraju: Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie w Krynicy  w 1931 r. i Mistrzostwach Świata i Europy w Katowicach w 1976 r.

Fragment wystawy z prezentowanymi pamiątkami i akcesoriami hokejowymi. Na ścianie widoczne zawieszone fotoramy z zdjęciami archiwalnymi i informacjami.

W części drugiej zaprezentowano sylwetki największych gwiazd polskiego i światowego hokeja na lodzie m.in. Wiesława Jobczyka, Andrzeja Zabawy, Mariusza Czerkawskiego, Wayne’a Gretzky’ego, Gordiego Howe.

Fragment wystawy z prezentowanymi pamiątkami i akcesoriami hokejowymi. Na ścianie widoczne zawieszone fotoramy z zdjęciami archiwalnymi i informacjami.

Ostania część wystawy jest poświęcona historii siedleckiego hokeja na lodzie. Początki tej konkurencji w naszym mieście sięgają lat międzywojennych. W 1936 r. do zajęć wychowania fizycznego wprowadził ją Eugeniusz Hermanowski – nauczyciel WF w siedleckim Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Prusa. Po II wojnie światowej w 1953 r. w ramach wielosekcyjnego klubu Pogoń Siedlce powstała sekcja hokejową. Wychowankami tego klubu byli znakomici zawodnicy i sędziowie. Jednym z najwybitniejszych hokeistów siedleckiej Pogoni był Wiesław Jobczyk. Był jednym z najlepszych hokeistów w historii tej dyscypliny w Polsce. Z kolei Krzysztof Karaś został jednym z najlepszych sędziów polskiej ekstraklasy hokejowej.

Fragment wystawy z prezentowanymi pamiątkami i akcesoriami hokejowymi. Na ścianie widoczne zawieszone fotoramy z zdjęciami archiwalnymi i informacjami.

Na wystawie zaprezentowano kilkaset archiwalnych fotografii, karty pocztowe, wydawnictwa książkowe, czasopisma, proporczyki, puchary, medale, odznaki, krążki hokejowe. Wyjątkowymi pamiątkami są programy i bilety z autografami znanych zawodników z wielkich imprez hokejowych m.in. Mistrzostw Świata i Europy w Katowicach w 1976 r. Efektownymi obiektami są stroje meczowe i wyposażenie zawodników, zwłaszcza bramkarzy m.in. kaski, bluzy, ochraniacze, rękawice, kije hokejowe, parkany – ochraniacze bramkarzy na nogi, łyżwy. Dzięki temu możemy prześledzić ewolucję sprzętu hokejowego od okresu międzywojnia po czasy współczesne. Ekspozycję uzupełniają przedmioty związane z Mariuszem Czerkawskim, pierwszym polskim hokeistą występującym w najlepszej hokejowej lidze świata NHL m.in. łyżwy, rękawice, ochraniacze, bluza.

Prezentowane pamiątki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego,  Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Siedleckiego Towarzystwa Hokejowego, Jastrzębskiego Klubu Hokejowego GKS Jastrzębie i sympatyków hokeja na  lodzie z Siedlec i kraju.

Skip to content