W 2023 r. minęło 160 lat od wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach przygotowuje wystawę poświęconą temu zrywowi niepodległościowemu.
Na ekspozycji zostaną zaakcentowane najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem styczniowym. Pokażemy genezę zrywu niepodległościowego, w tym manifestacje mające miejsce w 1861 r., wybuch, działania zbrojne i funkcjonowanie tajnego państwa polskiego. Zasygnalizujemy upadek i tragiczne skutki powstania. Zwrócimy uwagę na sprawę uwłaszczenia chłopów, mocno związaną z zapatrywaniem tej warstwy społecznej na problem odzyskania niepodległości. Istotny fragment wystawy dotyczy bohatera tegorocznych Dni Niepodległej, Ludomira Benedyktowicza – powstańca i artysty z grupy monachijczyków, który podczas walk stracił obie dłonie.
Zaprezentujemy uzbrojenie, takie jak: karabiny, strzelby, szable, tasaki i pistolety. Ważnym elementem wystawy będzie ikonografia. Obrazy i grafiki pomogą wyobrazić sobie atmosferę tamtych dni. Warto będzie przyjrzeć się biżuterii patriotycznej upamiętniającej wydarzenia roku 1861 i czasy powstańcze oraz ciekawostkom takim jak: pamiętnik siedlczanina z 1861 r., portfelik z trójpolowym herbem powstańców, stuła związana legendą z postacią ks. Stanisława Brzóski i proteza Ludomira Benedyktowicza, dzięki której mógł malować.
Chcąc ułatwić zrozumienie przebiegu walk, na ekspozycji przedstawimy mapę Królestwa Polskiego z zaznaczonymi najważniejszymi bitwami i potyczkami. Wszystkie zgromadzone eksponaty przybliżą powstanie styczniowe, jego dowódców i szeregowych powstańców, których marzenia o wolnej Polsce ziściły się dopiero w 1918 r.
Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie i z kolekcji prywatnych.