Abstrakcyjna kompozycja barwna w tonacji żółto-czerwono-brązowej.

Grupa „Ławeczka”. Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego

wystawa czasowa zorganizowana z okazji powrotu prac Zbigniewa Tymoszewskiego do Siedlec.

Wystawa czynna: 9.II – 14.VI.2024 r.

Kurator wystawy: Agnieszka Pasztor
Komisarze wystawy: Danuta Michalec, Bożena Skoczeń-Ceranka

Zapoczątkowane w Siedlcach po II wojnie światowej przez siostry Irenę i Joannę Karpińskie tradycje kształcenia artystycznego kontynuują akademicy Uniwersytetu w Siedlcach: prof. Tomasz Nowak, mgr Aleksandra Rykała, dr Marcin Sutryk oraz mgr Maciej Tołwiński. Artyści tworzą grupę nieformalną „Ławeczka”. Powstała ona w wyniku potrzeby mobilizacji twórczej i wymiany myśli, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii wypowiedzi każdego z autorów. „Ławeczka” zaistniała w warunkach niemalże idealnych, bo podczas międzynarodowego pleneru malarskiego w malowniczym Mielniku nad rzeką Bug latem 2008 r.

Fragment ekspozycji z prezentowanymi barwnymi obrazami.

„Ławeczka” propaguje formułę otwartości odnoszącej się do idei sztuki i jej oddziaływania poprzez malarstwo. Malarstwo, które ciągle ewoluuje i żywo reaguje na to, jacy jesteśmy, jak odczytujemy i w jaki sposób pragniemy kreować naszą rzeczywistość. Głównym założeniem wspólnych prezentacji Grupy jest realizacja kompozycji malarskich dotąd niepublikowanych oraz w kontekście i odniesieniu do przestrzeni, w jakiej mają zaistnieć lub ją komentować. Tym razem artystów inspiruje twórczość Zbigniewa Tymoszewskiego. Dzięki temu powstały nowe kompozycje w odniesieniu do wydarzenia, jakim jest powrót prac artysty do miasta jego dzieciństwa i młodości.

Tomasz Nowak
Fragment wystawy z prezentowanymi barwnymi obrazami olejnymi.

Artysta malarz. Profesor Uniwersytetu w Siedlcach. Uczestnik, współorganizator oraz autor wystaw malarstwa, interdyscyplinarnych programów, kurator wystaw malarstwa w kraju i za granicą.

W latach 1997-2002 realizował projekt malarski „Miasto”; w latach 2003-2006 podjął pracę nad cyklem malarskim inspirowanym „Pejzażem”; natomiast od 2007 do 2014 r. realizował temat „Przymierze z życiem”, z którego ewoluował temat „Fryz grecki”. W roku 2008 zainicjował powołanie nieformalnej Grupy „Ławeczka”, której działania polegają na propagowaniu idei sztuki i jej oddziaływania poprzez malarstwo.

Aleksandra Rykała
Fragment wystawy z prezentowanymi barwnymi obrazami.

W 2007 r. ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z grafiki u prof. Andrzeja Bartczaka, aneks z rysunku u prof. Zbigniewa Purczyńskiego. Brała udział w licznych wystawach i plenerach w Polsce i za granicą. Wykładowca akademicki w Pracowni Sztuki Uniwersytetu w Siedlcach.

Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, scenografią i projektowaniem wnętrz oraz animacją kultury. Inspiracją w jej twórczości jest niezgłębiona natura przestrzeni, a także jednostka ludzka, będąca w ścisłym, emocjonalnym związku z miejscem i wzajemne ich relacje. Malarska przestrzeń stanowi teren poszukiwania autentycznego „ja”, wyrażania osobowości, a przede wszystkim wewnętrznego doświadczania rzeczywistości.

Marcin Sutryk
Fragment ekspozycji z prezentowanymi barwnymi obrazami olejnymi.

W 2017 r. otrzymał stopień doktora sztuk plastycznych. Adiunkt w Pracowni Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach. Kurator organizujący wystawy o zasięgu ogólnopolskim, obecnie kurator A Galerii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.

Jego działalność artystyczna obejmuje malarstwo, fotografię oraz grafikę użytkową. Od 2014 r. jest prezesem Stowarzyszenia DESCARTES, którego głównym celem jest wspieranie ciekawych inicjatyw kulturalnych. Jest twórcą „Wschodnich Projektów Fotograficznych”, projektów mających na celu tworzenie przestrzeni do współpracy w dziedzinie fotografii. Współtworzy nieformalną grupę artystyczną „Ławeczka”. Od 2006 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Dwukrotny (w 2015 i 2018 r.) stypendysta Prezydenta Miasta Siedlce. Prace swoje prezentował na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych oraz brał udział w ponad trzydziestu wystawach zbiorowych.

Maciej Tołwiński
Fragment ekspozycji z prezentowanymi barwnymi obrazami oraz kamiennymi rzeźbami.

Magister pedagogiki z plastyką na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Obecnie asystent na Uniwersytecie w Siedlcach, prowadzi zajęcia z projektowania graficznego. Członek siedleckiej grupy „Ławeczka”. Swoje emocje wyraża poprzez malarstwo, rysunek, collage. Utrwala myśli, codzienność, ważne momenty. Tworzy pełne ironii, dystansu pamiętniki komentujące otaczający go świat.

Fotografia barwna czterech postaci stojących obok siebie.
Członkowie Grupy „Ławeczka”

Realizacje Grupy „Ławeczka”

2010 – „SZTUKANOC” – Galeria Jednej Nocy w ramach „Nocy Muzeów”, plac gen. W. Sikorskiego w Siedlcach, prezentacja obiektów w pięciu naczepach typu TIR
2010 – „Świeżo malowane” – wystawa malarstwa, Galeria Wieża w Muzeum Zbrojownia Zamek w Liwie
2010 – I sympozjum malarstwa pt. „Kreda – Mielnik”
2011 – „Kreda” – wystawa malarstwa w plenerze Mielnika
2011 – „4 Światy” – wystawa malarstwa, Galeria „Zadra” w Warszawie
2011 – „Ławeczka” – wystawa, Galeria Mińskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim
2011 – II sympozjum malarstwa pt. „Cisza pamięci”, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
2012 – „Cisza pamięci” – wystawa malarstwa, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
2012 – „Tunel Widzimisie” – wystawa w ramach „Nocy Muzeów”, podziemne przejście PKP w Siedlcach
2012 – „Jan Himilsbach” – wystawa malarstwa w ramach festiwalu poświęconego twórczości Jana Himilsbacha, Galeria Mińskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim
2013 – „Ławeczka” – wystawa, Galeria MITO w Warszawie
2013 – III sympozjum malarstwa pt. „Kostomłoty”
2014 – „Kraina Bugu” – wystawa malarstwa, Stadnina Koni w Janowie Podlaskim
2014 – „Kostomłoty” – wystawa malarstwa, Kostomłoty nad Bugiem, teren katolickiej parafii neounickej
2014 – IV sympozjum malarstwa pt. „Opowieść o El Greco”, Madryt, Illescas, Toledo
2015 – „Opowieść o El Greco” – wystawa malarstwa, Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
2017 – V sympozjum malarstwa „W blasku Palloniego”, Węgrów
2018 – „W blasku Palloniego” – wystawa malarstwa, krużganki kościoła św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie
2022 – „Blisko Sacrum” – wystawa malarstwa, A Galeria UPH w Siedlcach
2023 – VI sympozjum malarstwa „Azulejros”, Lizbona
2023 – VII sympozjum malarstwa „W dialogu z Tymoszewskim”, Muzeum Regionalne w Siedlcach i Uniwersytet w Siedlcach.

Skip to content