W piątek, 23 lutego 2024 roku o godz. 18.00 zapraszamy na promocję czterech nowości wydanych w 2023 roku.
Siedlecki ratusz „pod Jackiem”, opr. Agnieszka Hyckowska, Sławomir Kordaczuk, Mariusz Krasuski, Danuta Michalec, Kamila Woźnica
Jest to wydawnictwo poświęcone siedzibie Muzeum, związane z prezentowaną w 2023 r. jubileuszową wystawą Z głową w obłokach. 250 lat ratusza „pod Jackiem”.
Dzieje obiektu na tle historii miasta zostały przedstawione w sposób jasny, przystępny i uporządkowany w formie kalendarium. Zamieszczone są archiwalne fotografie, a także współczesne barwne wizerunki ratusza.
Figura Atlasa – zwanego „Jackiem” – jest traktowana ze szczególnym sentymentem, jest ważnym symbolem i punktem orientacyjnym, każda jej nieobecność jest zauważana i komentowana. Opowieść nie byłaby pełna, gdyby informacja o niej została pominięta.
Sławomir Kordaczuk – Adolf Ganiewski (Gancwol). Fotograf Siedlec, guberni i powiatu
Album poświęcony historii najbardziej znanego zakładu fotograficznego w Siedlcach. Historii nasyconej sensacjami, wieloma niewiadomymi i tajemnicami czekającymi na ich rozwikłanie. Pewne jest tylko to, że ze spuścizny fotografa nie wszystkie osoby, obiekty, wydarzenia i miejsca zostały rozpoznane, że właściciel prowadził atelier pod trzema nazwiskami (m.in. Gancwol, który w tłumaczeniu z niemieckiego ganc wohl znaczy całkiem przyjemny), zmienił religię, był dwukrotnie żonaty, zatrudniał do pracy wyłącznie kobiety, był karany grzywną przez władze carskie, razem z drugą żoną został zamordowany w obozie zagłady Treblinka II i z lat II wojny światowej ocalał tylko jeden jego negatyw.
Łada-Maciągowa. Malarstwo
Twórczość Małgorzaty Łady-Maciągowej popularyzuje ogólnopolskie wydawnictwo BoSz. Książka z serii „Malarstwo” poświęcona jest życiu i twórczości malarki i projektantki witraży, jednej z najznakomitszych artystek Młodej Polski, która uczyła się rysunku i malarstwa na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego w Krakowie oraz w Académie Julian w Paryżu. Zajmowała się głównie malarstwem pastelowym, tworząc portrety, akty i pejzaże o specyficznie delikatnej linii. Na szczególną uwagę w twórczości malarki zasługują akty o pogłębionej psychice modeli czy krakowskie wnętrza kościołów i Planty uwieczniane o różnych porach dnia. Minialbum, opatrzony wstępem Agnieszki Pasztor, prezentuje blisko 60 obrazów artystki ze zbiorów naszego Muzeum.
25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego. Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach
Folder przygotowany został z okazji przypadającej 25. rocznicy powstania Samorządu Województwa Mazowieckiego. Efektem wprowadzonych, w 1999 r., zmian administracyjnych ówczesne Muzeum Okręgowe w Siedlcach zmieniło nazwę na Muzeum Regionalne i zostało przemianowane na samorządową instytucję kultury Województwa Mazowieckiego.
Dzięki nowemu Organizatorowi zrealizowaliśmy i zaprezentowaliśmy wiele ciekawych wystaw, zmodernizowaliśmy siedzibę główną, zarówno wewnątrz jak i teren wokół budynku, a także oddziały w Kotuniu i Treblince. Przeprowadzone inwestycje znacznie poprawiły funkcjonalność wspomnianych placówek. Od podstaw zostało utworzone Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Więcej o tych zmianach i działaniach można dowiedzieć się z folderu.