Kafelek graficzny wystawy z zieloną pięcioramienną gwiazdą. Na niej tytuł wystawy i daty prezentacji.

115 lat esperanta w Siedlcach

Celem wystawy jest wielowątkowe przedstawienie działania Oddziału Polskiego Związku Esperantystów w Siedlcach w latach 1908-1923.

Wystawa czynna: 25.X – 15.XII.2024 r.
Kurator wystawy: Dorota Mączka
Komisarz wystawy: Katarzyna Roguska

Celem wystawy jest wielowątkowe przedstawienie działania Oddziału Polskiego Związku Esperantystów w Siedlcach w latach 1908-1923. Ekspozycja na poszczególnych planszach prezentuje historię siedleckich esperantystów, organizowane w mieście międzynarodowe i krajowe kongresy esperantystów, dążenia do nadania ulicy Esperanto, wspomnienia z organizacji esperanckiej olimpiady szachowej. Ważnym elementem wystawy są wycinki z prasy lokalnej, a w nich ciekawe wywiady z naszymi działaczami.

Fragment wystawy z widocznymi planszami informacyjnymi i gablotą z różnymi pamiątkami związanymi z esperanto.

Ekspozycja prezentuje także działania naszych esperantystów w polskiej Sekcji Kolejarzy Esperantystów, skutkiem czego było zorganizowanie w Siedlcach trzech kongresów dla tej grupy esperantystów. Z pamięci wydobywamy nazwiska osób znających język esperanto, a wśród nich znane postaci z historii miasta m.in. Ganiewski (Gancwol), Jadwiga Barszczewska, Maria Żybura.

Fragment wystawy z widocznymi dwiema sztalugami z planszami na tle zabytkowego zegara i szafy.

Na wystawie zobaczyć można bogatą kolekcję kopert po korespondencji z esperantystami z całego świata,  upominki otrzymane od esperantystów, znaczki, literaturę przetłumaczoną na język esperanto, modlitewniki. Ciekawym eksponatem jest przepis na piernik w języku esperanto.

Zbiżenie wnętrza gabloty w prezentowanymi różnymi pamiątkami dotyczącymi esperanto.

Prezentowane przedmioty pochodzą z prywatnych kolekcji siedleckich esperantystów.

Zbliżenie wnętrza gabloty z prezentowanymi książkami w języku esperanto.
Skip to content