Kolorowy kafelek z fotografią siedzącej kobiety przy stole prezentującej okładkę książki.

Spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich pt. „Tajemnice Rosji Putina”

15 stycznia (środa) 2025 r., godz. 18.00.

W środę 15 stycznia 2025 roku w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie ze znaną dziennikarką i pisarką Krystyną Kurczab-Redlich pt. „Tajemnice Rosji Putina”. Uczestnicy będą mogli poznać nieznane fakty z życia prezydenta Rosji, m.in. jego karierę w KGB, dojście do władzy, kulisy rozpoczęcia wojny w Czeczenii, jego kontakty z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.  Ponadto dowiemy się, jakim człowiekiem jest on prywatnie. Będzie to portret zarówno Władimira Putina jak i społeczeństwa Rosji. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Chaberski.

Prostokątny kafelek informacyjny z kolorową fotografią siedzącej kobiety przy stole prezentującej okładkę książki.

Krystyna Kurczab-Redlich jest jedną z najwybitniejszych polskich dziennikarek specjalizujących się w tematyce współczesnej Rosji. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pomimo, że z wykształcenia jest prawnikiem, całe zawodowe  życie związała z dziennikarstwem.

W latach 1990-2004 mieszkała i pracowała w Rosji jako niezależna korespondentka dla polskich redakcji m.in. Newsweeka, Życia Warszawy, Polityki, Przekroju, telewizji Polsat.

Jest autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których podejmowała problematykę łamania praw człowieka: „Czeczenia. Zabójstwo za zgodą świata” (2003),  „S.O.S. dla Czeczenii” (2004), „Czeczeni po Biesłanie” (2004).

Napisała wiele bestselerowych książek: „Pandrioszka” (2000), „Głową o mur Kremla” (2007), „Głową o mur Kremla. Nowe fakty” (2012), „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” (2016).

Za reportaże o Czeczenii zdobyła szereg prestiżowych laurów dziennikarskich, m.in. nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego, nagrodę im. Melchiora Wańkowicza, nagrodę Amnesty International. Za książkę: „Głową o mur Kremla” otrzymała nagrodę im. ks. Józefa Tischnera. W 2005 r. była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Z powodu podejmowanych tematów dziennikarskich jest nazywana „polską Politkowską”.  Zapraszana jest  jako ekspert do rozgłośni radiowych i kanałów informacyjno-publicystycznych, m.in. Jedynka Polskie Radio, Polskie Radio 24, TOK FM, Radio dla Ciebie, TVP 2, TVN 24, TVP INFO. Bywa częstym gościem na kanałach Youtoube, m.in. Historia Realna, Kultura Liberalna, Siekielski Brothers Studio.

Skip to content