Fotografia murowanego parterowego dworu.

Zabytkowy dwór w Nowych Iganiach odzyskuje blask

Trwają intensywne prace przy remoncie zabytkowego dworu w Nowych Iganiach z przeznaczeniem na Muzeum Powstania Listopadowego.
Fotografia murowanego dworu parterowego.
Fot. Sławomir Kordaczuk

Utworzenie Muzeum Powstania Listopadowego podzielono na trzy etapy, które realizowane są w latach 2025-2027. Pierwszy zakończony etap remontu objął m.in. wykonanie robót budowlano-montażowych związanych z konserwacją i rewaloryzacją zabytkowego dworu poprzez remont ścian zewnętrznych i wewnętrznych, odtworzenie pierwotnego kształtu dachu z deskowaniem i pokryciem papą przed położeniem gontu, wymianę stropu, wybudowanie schodów w związku ze zmianą sposobu wykorzystania poddasza na użytkowe, zwiększenie dostępności przez przystosowanie parteru dla osób z niepełnosprawnościami. Wstępne prace związane z montażem instalacji zimnej i ciepłej wody, kanalizacji sanitarnej, przygotowanie do instalacji centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła i wentylacji mechanicznej. Ten etap realizacji zadania już zakończono.

Po odrestaurowaniu dwór będzie miejscem do prowadzenia wszelkiego rodzaju działań o charakterze historycznym i patriotycznym oraz integracji lokalnego środowiska. W wyremontowanym dworze powstanie Muzeum Powstania Listopadowego z ekspozycją historyczną i ośrodkiem naukowym, zajmującym się badaniem przebiegu powstań narodowych: 1794, 1831, 1846 i 1863 r. W Muzeum będą gromadzone i eksponowane zabytki dotyczące wymienionych powstań. Szczególne miejsce zajmie Bitwa pod Iganiami oraz historia samej wsi Iganie.

Drugi etap remontu planowany jest na rok 2026 i obejmować będzie resztę prac związanych z rewitalizacją dworu m.in. położenie gontu, remont stolarki wewnętrznej i zewnętrznej, remont wnętrz, instalacje elektryczne, LAN, teletechniczne, SSWiN, CCTV, ppoż., dokończenie instalacji c.o. i wodnokanalizacyjnej, wentylacji mechanicznej, wykonanie posadzek, schodów oraz elewacje. Wybudowanie parkingów i oświetlenia w najbliższym otoczeniu dworu.

Trzeci etap, zaplanowany na rok 2027, to wyposażenie obiektu i utworzenie parku krajobrazowego wokół dworu oraz ogrodzenie terenu.

Zadanie realizowane jest przez Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prostokątna biała tablica informacyjna z logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa, flagą Polski i tytułem realizowanej inwestycji.
Skip to content