Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza znajduje się przy ul. Piłsudskiego 1 w Siedlcach, w centrum miasta, w XVIII-wiecznym ratuszu zwieńczonym figurą Atlasa, zwanego przez siedlczan „Jackiem”. Jesteśmy placówką podległą Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Posiadamy trzy oddziały: Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu oraz Muzeum Powstania Listopadowego w Nowych Iganiach (w organizacji). Historia muzeum sięga początku XX w., kiedy to w 1909 r. utworzono Muzeum Ziemi Podlaskiej. Rozwój instytucji przerwała II wojna światowa, ale w latach 60. XX w. reaktywowano muzeum, które działa do dziś. Udostępniamy dobra kultury z zakresu: sztuki, etnografii, archeologii, fotografii archiwalnej i historii. Po przekroczeniu drzwi muzeum poznamy historię regionu, zobaczymy dzieła wybitnych malarzy takich jak Michał Boruciński, Małgorzata Łada–Maciągowa, Joanna i Irena Karpińskie, a także rzeźbę, grafikę i szkło innych artystów. Można zapoznać się z twórczością słynnego siedleckiego fotografa Adolfa Ganiewskiego (Gancwola). Każdy może odkryć muzeum na swój sposób, biorąc udział w warsztatach, lekcjach muzealnych związanych z tematyką regionu. Pełna oferta edukacyjna: https://www.muzeumsiedlce.art.pl/lekcje-muzealne/#. Organizujemy także wydarzenia cykliczne: sesje naukowe, Noc Muzeów, Dni Niepodległej, czy Adwentowe Granie.
Muzeum mieści się w 250-letnim ratuszu, z tego powodu istnieją utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami, przez co budynek nie jest całkowicie dostępny. Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, możesz zwiedzić wystawy zamontowane na ogrodzeniu wokół budynku. W ratuszu znajduje się zróżnicowany poziom podłóg, wąskie przejścia i strome schody, przy których zamontowane są poręcze. Budynek nie posiada windy ani dźwigu. Można odwiedzić nas z psem przewodnikiem lub psem asystującym.
Jeśli masz szczególne potrzeby, zgłoś się do nas, postaramy się pomóc. Tel: (25) 632 74 70 (79) lub e-mail: sekretariat@muzeumsiedlce.art.pl.
Do zobaczenia
Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie Oddział Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach znajduje się w otoczeniu ponad 100-letniego zabytkowego parku i sadu. Ekspozycja stała mieści się na parterze późnoklasycystycznego dworu powstałego w 1850 r. dla rodziny Dobrzyńskich. Prezentowane pomieszczenia przedstawiają typowe wnętrza dworskie średniozamożnego ziemianina. Wyposażono je w meble, przedmioty użytku codziennego oraz dzieła sztuki z przełomu XIX i XX w. Pomieszczenia ekspozycji przedstawiają: sień dworską, pokój pani domu (buduar), pokój pana domu (kancelarię), pokój rezydenta, sypialnię, salon, pokój stołowy, pokój kredensowy oraz kuchnię dworską. W budynku oficyny zbudowanym w 1852 r. zobaczyć można wystawy czasowe organizowane przez Muzeum.
Zwiedzanie zabytkowych wnętrz dworskich nie jest jedyną atrakcją, jaką proponuje Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Osoby odwiedzające Muzeum mają możliwość wynajęcia rowerów, rowerów wodnych lub łódki, zorganizowania ogniska, a także skorzystania z siłowni plenerowej oraz placu zabaw. Podczas spaceru po parku podziwiać można odtworzoną część gospodarczą majątku: spichlerz, drewutnię, gołębnik oraz pasiekę. Decydując się na pobyt w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, mogą Państwo zamieszkać w XIX-wiecznym dworze i oficynie. Obecnie Muzeum posiada 5 pokoi gościnnych oraz apartament zapewniając łącznie 15 miejsc noclegowych. Uczniowie odwiedzający Muzeum mają możliwość wzięcia udziału w lekcjach muzealnych. Jak co roku w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie odbędzie się kilka wydarzeń mających na celu promocję placówki. Są to między innymi koncerty muzyki klasycznej, warsztaty przyrodnicze oraz zajęcia plenerowe.
Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie dysponuje udogodnieniami architektonicznymi dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Budynek dworu wyposażony jest w podjazd umożliwiający wjazd wózkiem inwalidzkim na parter budynku.
Muzeum Pożarnictwa znajduje się przy ulicy Wiejskiej 9 w Kotuniu, w zachodniej części wsi. Jesteśmy placówką podległą Samorządowi Województwa Mazowieckiego, jako oddział Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach.
Muzeum otwarte w 1982 r. gromadzi pamiątki pożarnicze: dokumenty, fotografie, medale i odznaczenia, sztandary, podręczny sprzęt gaśniczy oraz pojazdy – wykorzystywane przez straże ogniowe w naszym regionie. W swych zbiorach posiadamy m.in. jedyny w Polsce, jeżdżący samochód marki Bedford.
Nasze muzeum mieści się w starej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuniu, która dysponuje w ograniczonym zakresie udogodnieniami architektonicznymi dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Ekspozycje dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ze względu na zróżnicowany poziom podłóg oraz strome schody, dostępne są na pierwszej kondygnacji oraz w garażu, gdzie prezentujemy pojazdy zabytkowe. Muzeum nie posiada przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami sanitariatów, ale można odwiedzić nas z psem przewodnikiem lub psem asystującym.
Jeśli masz szczególne potrzeby, zgłoś się do nas, postaramy się pomóc. Tel: (25) 641 44 40 lub e-mail: mpkotun@muzeumsiedlce.art.pl.
Do zobaczenia