widok jacek ratusz

Wydawnictwa obce

Okładka wydawnictwa w kolorze białym z zamieszczoną centralnie okładki reprodukcją obrazu autorki przedstawiający uroczystości plenerowe Wianki w nocy zorganizowane w Krakowie.

Łada-Maciągowa. Malarstwo

pod red. Magdaleny Płazy

Twórczość Małgorzaty Łady-Maciągowej popularyzuje ogólnopolskie wydawnictwo Bosz. Właśnie ukazała się książka w serii „Malarstwo” poświęcona życiu i twórczości malarki i projektantki witraży, jednej z najbardziej znakomitych artystek Młodej Polski. Łada uczyła się rysunku i malarstwa na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego w Krakowie oraz w Académie Julian w Paryżu. Zajmowała się głównie malarstwem pastelowym, tworząc portrety, akty i pejzaże o specyficznie delikatnej linii. Na szczególną uwagę w twórczości malarki zasługują akty o pogłębionej psychice modeli czy krakowskie wnętrza kościołów i Planty uwieczniane o różnych porach dnia. Minialbum opatrzony wstępem Agnieszki Pasztor prezentuje blisko sześćdziesiąt obrazów artystki ze zbiorów naszego muzeum.

Cena: 29,90 zł

Rok wydania: 2023     
ISBN: 978-83-7576-755-1               
Ilość stron: 64     
Wymiary: 19,7×14,6 cm

Okładka książki w tonacji brązowej z dwiema archiwalnymi fotografiami durowanych parterowych dworów.

Od Wielicka do Woli Suchożebrskiej albo historia jednego pytania

Maria Hanna Makowiecka

Powstanie książki wiąże się z historią pewnego pytania, które nie tylko zapoczątkowało całą serię następnych, ale w rezultacie doprowadziło do wywiadów z licznymi świadkami dramatycznych wydarzeń i ‒ tym samym ‒ do opowiedzenia ich losów.
Wydarzenia koncentrują się wokół ziemiańskiego rodu Makowieckich, którego losy zaczynamy śledzić od XIX wieku. Jego przedstawicielami i jednocześnie głównymi bohaterami są Stanisław i Zofia Makowieccy. Panorama ich dziejów została nakreślona od sielankowego życia we dworze w Wielicku na Wołyniu do kupna nowego dworu w Woli Suchożebrskiej pod Siedlcami tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wędrując z nimi poprzez przedwojenny Wołyń i srogie lata okupacji na wojennym Podlasiu, docieramy aż do wydarzeń wplecionych w historię powojennej Polski i Warszawy, czyli do komunistycznych lat PRL-u, a z ich potomkami rozstajemy się już w wolnej, współczesnej Polsce.
Publikacja wydana w twardej oprawie. Zawiera bibliografię oraz indeks osobowy.

Cena: 70 zł

Rok wydania: 2022     
ISBN: 978-83-98183-722-4                 
Ilość stron: 330     
Wymiary: 24,5×17,5 cm

25 LAT SIEDLECKIEGO KLUBU KOLEKCJONERÓW, widok na ratusz pod Jackiem

25 lat Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów

Sławomir Kordaczuk

Niniejszy album obejmuje działalność Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów od początku stycznia 2015 do końca grudnia 2019 roku. Tym wydawnictwem kolekcjonerzy wyrażają swoje podziękowanie wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom i urzędom za wsparcie swojej działalności. Album jest także formą podziękowania jego autora członkom Klubu, sympatykom, sponsorom oraz uczestnikom wszelkich przedsięwzięć za to, że wspólnie zbudowali nową i wyjątkową wartość w kulturze regionu, jakiej wcześniej nie było. Wydawnictwo wydane w twardej oprawie.

Cena: 30 zł

Rok wydania: 2020      
ISBN: 978-83-88761-72-0     
Ilość stron: 152     
Wymiary: 29,7×21,4 cm

okładka książki TAJNA ORGANIZACJA NAUCZYCIELSKA NA ZIEMI ŁOSICKIEJ, zarys książki na czerwonym tle

Tajna Organizacja Nauczycielska na Ziemi Łosickiej

Marian Czmoch

Publikacja poświęcona jest Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na Ziemi Łosickiej zorganizowanej w 1939 r. po utracie niepodległości. Jej celem było kształcenie młodego pokolenia Polaków w duchu patriotycznym i narodowym. Nauczyciele uczyli według przedwojennego programu nauczania i w oparciu o przedwojenne podręczniki. Dzięki działalności i poświęceniu nauczycieli TON oświata nie zanikła. Tajne komplety opuszczali wykształceni ludzie, którzy po wojnie kontynuowali naukę w szkołach wyższego szczebla. Przedstawiony w publikacji zarys działalności oświatowej nauczycieli w czasie II wojny światowej, ma na celu ocalić od zapomnienia tych, którzy byli krzewicielami oświaty w naszej małej Ojczyźnie.

Cena: 25 zł

Rok wydania: 2015      
ISBN: 978-83-928276-4-3      
Ilość stron: 164     
Wymiary: 24×16,4 cm

okładka książki 20 LAT SIEDLECKIEGO KLUBU KOLEKCJONERÓW , widok dyplomu i sygnetu

20 lat Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów

Sławomir Kordaczuk

Wydawnictwo poświęcone działalności Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Jest swoistym sprawozdaniem z lat 2005-2014. W publikacji zamieszczono informacje wraz z fotografiami prelegentów i właścicieli kolekcji, którzy prezentowali swoje tematy i zbiory na spotkaniach Klubu w podanym wyżej okresie. Ponadto w książce znajduje się bibliografia druków zwartych i artykułów prasowych dotyczących działalności Klubu oraz informacje o wszelkiego rodzaju wydarzeniach związanych z kolekcjonerstwem w regionie, co może posłużyć jako źródło do badań naukowych na temat zbieractwa w tej części Polski.
W wydawnictwie zamieszczono również dokumentację z działalności turystycznej Klubu. Zostały tutaj przedstawione takie atrakcje turystyczne i historyczne, jakich biura turystyczne nie mają w swoich ofertach. Ten rozdział może być pomocnym przewodnikiem dla organizatorów wycieczek krajoznawczych. Są w nim podane gotowe trasy zwiedzania. Ponadto w książce zamieszczono artykuł Jerzego Zielińskiego o tym jak Siedlecki Klub Kolekcjonerów przyczynił się do odzyskania skradzionego obrazu Wojciecha Kossaka przez jego prawowitych właścicieli.

Cena: 15 zł

Rok wydania: 2014      
ISBN: 978-83-910873-5-4     
Ilość stron: 108     
Wymiary: 29×21 cm

Ważne informacje dla zamawiającego

Wybrane wydawnictwo można nabyć w siedzibie muzeum, zamówić telefonicznie pod numerem (25) 632 74 70 bądź drogą elektroniczną na adres: muzeumsiedlce.wydawnictwa@op.pl

Sposób zapłaty:
za zaliczeniem pocztowym lub dokonując przedpłaty na konto (cena+koszt przesyłki)

Numer konta:
PKO Bank Polski w Siedlcach 32 1020 1026 0000 1202 0231 9333

Skip to content