widok jacek ratusz

Wydawnictwa muzealne

Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach jest wydawcą kilkudziesięciu publikacji popularnonaukowych, katalogów wystaw, informatorów o zbiorach, pocztówek z zakresu historii, sztuki, etnografii itp.

Aktualnie oferujemy następujące wydawnictwa:

Okładka książki w tonacji szarości z tytułem oraz startującą rakietą V-2

Testing of the V-1 flying bombs and the V-2 ballistic rockets in eastern Poland in 1944

Sławomir Kordaczuk

Nowość !!!

Wersja angielska publikacji „Próby z latającymi bombami V-1 i rakietami V-2 we wschodniej Polsce w 1944 roku” wydanej 2019 roku. Wiosną 1944 r. armia III Rzeszy prowadziła próby z tymi pociskami we wschodniej Polsce. Ślady tych działań są jeszcze widoczne w terenie i dowody na potwierdzenie wydarzeń spotkamy w zbiorach szkolnych Izb Pamięci Narodowej, kolekcjach prywatnych i muzeach. Największy zbiór z tej dziedziny został stworzony przez autora książki w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Zabytki pochodzą z poligonu Blizna, skąd wymienione konstrukcje wystrzeliwano oraz z poligonu Neue Waffe (Nowa Broń), dokąd próbne egzemplarze były kierowane. Poza opisem dokładnej lokalizacji każdego wybuchu V-1 i V-2 na pograniczu województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego, w książce zawarto rys historyczny rozwoju niemieckich broni rakietowych i walkę wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego z niemieckim okupantem. Celem tych działań było poznanie tajemnicy testowanych broni i przekazanie wyników badań do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie a następnie Brytyjczykom. Powyższą tematykę uwzględniono na tle działań konspiracyjnych prowadzonych m.in. na obszarze Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów i Obwodu Armii Krajowej Siedlce. Książka współfinansowana przez THE POLONIA AID FOUNDATION TRUST from London.

Cena: 50 zł

Rok wydania: 2024      
ISBN: 978-83-88761-89-8     
Ilość stron: 174        
Wymiary: 25×17,7 cm

Biała okładka wydawnictwa z zamieszczoną na środku kolorową fotografią parterowego murowanego dworu oraz tytułem i datą wydania.

Ziemianie naukowcy

red. Sławomir Kordaczuk

Nowość !!!

Jest to dziesiąta publikacja poświęcona tematyce ziemiańskiej. Zawiera 9 referatów wygłoszonych podczas ostatniej sesji zorganizowanej w 2022 r.

Po każdej sesji drukujemy książkę z wystąpieniami referentów. Wydawnictwo wzbogacone zostało materiałami spoza programu sesji. Uzupełniliśmy je ilustracjami głównie w formie archiwalnych i współczesnych fotografii. Dzięki nim Czytelnik poznaje nie tylko czasy świetności siedzib ziemiańskich, ale także obecną ich sytuację, nie zawsze zgodną z oczekiwaniami.

Niniejsza publikacja jest też pewnym podsumowaniem dwudziestu lat pracy nad organizacją cyklu konferencji o dziejach szlachty wschodniej Polski.

Wydawnictwo wydane w twardej oprawie.

Cena: 50 zł

Rok wydania: 2024      
ISBN: 978-83-88761-88-1    
Ilość stron: 190      
Wymiary: 25×17,5 cm

Okładka książki z zamieszczoną centralnie fotografią siedzącego młodego mężczyzny opartego o stoki i ubranego w garnitur. Po lewej tytuł publikacji, autor, logo muzeum i rok wydania..

Adolf Ganiewski (Gancwol). Fotograf Siedlec, guberni i powiatu

Sławomir Kordaczuk

Album poświęcony historii najbardziej znanego zakładu fotograficznego w Siedlcach. Historii nasyconej sensacjami, wieloma niewiadomymi i tajemnicami czekającymi na ich rozwikłanie. Pewne jest tylko to, że ze spuścizny fotografa nie wszystkie osoby, obiekty, wydarzenia i miejsca zostały rozpoznane, że właściciel prowadził atelier pod trzema nazwiskami (m.in. Gancwol, który w tłumaczeniu z niemieckiego ganc wohl znaczy całkiem przyjemny), zmienił religię, był dwukrotnie żonaty, zatrudniał do pracy wyłącznie kobiety, był karany grzywną przez władze carskie, razem z drugą żoną został zamordowany w obozie zagłady Treblinka II i z lat II wojny światowej ocalał tylko jeden jego negatyw.

Cena: 30 zł

Rok wydania: 2023      
ISBN: 978-83-88761-84-3    
Ilość stron: 118      
Wymiary: 21×21 cm

Okładka wydawnictwa z widoczną kolorową fotografią wieży siedleckiego ratusza oraz figura Atlasa zwanego Jackiem

Siedlecki Ratusz „pod Jackiem”

opr. Agnieszka Hyckowska, Sławomir Kordaczuk, Mariusz Krasuski, Danuta Michalec, Kamila Woźnica

Jest to wydawnictwo poświęcone siedzibie Muzeum, związane z prezentowaną w 2023 r. jubileuszową wystawą Z głową w obłokach. 250 lat ratusza „pod Jackiem”.

Dzieje obiektu na tle historii miasta zostały przedstawione w sposób jasny, przystępny i uporządkowany w formie kalendarium. Zamieszczone są archiwalne fotografie, a także współczesne barwne wizerunki ratusza.

Figura Atlasa – zwanego „Jackiem” – jest traktowana ze szczególnym sentymentem, jest ważnym symbolem i punktem orientacyjnym, każda jej nieobecność jest zauważana i komentowana. Opowieść nie byłaby pełna, gdyby informacja o niej została pominięta.

Cena: 20 zł

Rok wydania: 2023      
ISBN: 978-83-88761-86-7    
Ilość stron: 40      
Wymiary: 15×21 cm

Fotografia grupy idących osób w plenerze ze sztalugami. Na górze tytuł ksiązki i autor.

Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach

Agnieszka Pasztor

Książka przypomina fenomen założonej przez siostry Irenę i Joannę Karpińskie Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach. Jedyna tego typu szkoła w Polsce, choć istniała tylko trzy lata, to pozwoliła odkryć talent rozpoznawalnym artystom powojennej Polski: prof. Jerzego Tchórzewskiego i Zbigniewa Tymoszewskiego, którzy uczyli się tutaj m.in. u Henryka Albina Tomaszewskiego. Publikacja jest opowieścią o ich miłości do ludzi i sztuki, o odważnym sięganiu po marzenia w niespokojnych latach obu wojen. Wydawnictwo wzbogacają reprodukcje prac artystów i archiwalne zdjęcia.

Wydawnictwo wydane w twardej oprawie.

Cena: 60 zł

Rok wydania: 2023      
ISBN: 978-83-88761-83-6   
Ilość stron: 160      
Wymiary: 21,4×21,4 cm

Okładka biała z tytułem oraz fotografią fasady murowanego białego dworu w otoczeniu drzew.

Polscy ziemianie obcego pochodzenia

red. Sławomir Kordaczuk

Jest to dziewiąta publikacja poświęcona tematyce ziemiańskiej. Zawiera 10 referatów wygłoszonych podczas ostatniej sesji zorganizowanej we wrześniu 2020 r. Obrady odbyły się przy ograniczonej liczbie słuchaczy i z zachowaniem obostrzeń sanitarnych oraz dystansu społecznego.
W książce zamieszczono bogatą fotorelację z obrad sesji z 2020 r. oraz wycieczki szlakiem dworów i pałaców powiatu bialskiego.

Wydawnictwo wydane w twardej oprawie.

Cena: 50 zł

Rok wydania: 2022      
ISBN: 978-83-88761-82-9    
Ilość stron: 270       
Wymiary: 24,7×17,5 cm

Okładka w tonacji ciemnej z portretem Józefa Piłsudskiego w mundurze galowym w prawym profilu.

Rozwikłane tajemnice wojny polsko-bolszewickiej

red. Sławomir Kordaczuk, Adam Adrian Ostanek

Publikacja przybliżająca zrozumienie procesów dziejowych z perspektywy regionu siedleckiego. Książka pomyślana także jako podsumowanie badań nad zagadnieniami historycznymi i militarnymi związanymi z historią wojny 1920 r. na wschodnich przedpolach Warszawy. Jest również efektem badań naukowych kilkunastu autorów.

Wydawnictwo zawiera indeks geograficzny i osobowy. Wydane jest w twardej oprawie.

Cena: 60 zł

Rok wydania: 2022      
ISBN: 978-83-88761-76-8      
Ilość stron: 312       
Wymiary: 24,7×17,5 cm

Okładka w tonacji ciemnej z fotografią starszego wąsatego mężczyzny upranego w granitur.

Tymoteusz Łuniewski, Z Bogiem zaczęty pamiętnik

opr. Zofia Boglewska-Hulanicka, Andrzej Chojnacki

Publikacja jest przykładem wspomnień dokumentujących życie pokolenia Polaków przełomu XIX i XX wieku w regionie siedleckim. Dotychczas pamiętnik ten publikowany był tylko częściowo. Obecna edycja to pierwsze kompleksowe opracowanie tekstu, które pozwoli czytelnikowi ujrzeć w pełnym świetle życie ziemian guberni siedleckiej w trudnym okresie popowstaniowym.

Wydawnictwo zawiera indeks geograficzny i osobowy. Wydane jest w twardej oprawie.

Cena: 60 zł

Rok wydania: 2022      
ISBN: 978-83-88761-81-2      
Ilość stron: 278       
Wymiary: 24,7×17,5 cm

Okładka ksiązki z przedstawieniem archiwalnej fotografii ulicy z dwoma drewnianymi domami

Napisane w czasie epidemii …, czyli Muzeum w sieci

Niniejsze wydawnictwo to nasz dorobek z 2020 r. Są to materiały, które w „normalnych” warunkach zapewne nie powstałyby. Pracownicy Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz oddziałów: Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie i Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu zamieszczali na stronach internetowych i facebooku informacje o zbiorach oraz relacje z bieżącej działalności placówek. Większość tych internetowych postów zamieniliśmy w tradycyjną formę drukowaną.

Książka zawiera bogato ilustrowane treści dotyczące: dzieł sztuki, dzieł malarskich z kolekcji artystów pochodzących z Siedlec, przedmiotów z dworskiej przeszłości zgromadzonych w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, historii miejscowości Dąbrowa i majątku Natolin, ciekawostek z dziejów Siedlec, okoliczności powstania lokalnie usytuowanych miejsc pamięci (pomniki, kapliczki), zwyczajów ludowych, fotografii i starodruków.

Cena: 62 zł

Rok wydania: 2022      
ISBN: 978-83-88761-77-5      
Ilość stron: 276       
Wymiary: 24×17 cm

okładka książki SIEDLCE. O MIEŚCIE ZE WSPOMNIEŃ Sławomira Kordaczuka, widok na zabytkowy budynek prz yulicy Piłsudskiego w Siedlcach


Siedlce. O mieście ze wspomnień

Sławomir Kordaczuk

Jest to kolejna pozycja o Siedlcach i regionie wydana z wykorzystaniem głównie prywatnych materiałów archiwalnych, członków Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów i rodzinnych zbiorów osób zaprzyjaźnionych z Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Jest ona kontynuacją wydawnictw autora, prezentujących dzieje Siedlec i regionu. Dowiecie się Państwo z niej, m.in. o nieznanych zdjęciach siedleckich fotografów, fascynujących sylwetkach osób urodzonych w Siedlcach, znaczeniu dla miasta dawnych i obecnych szlaków komunikacyjnych, atrakcjach turystycznych regionu i bogactwie starych ilustracji. Książka wydana w twardej oprawie, na papierze kredowym.

Cena: 35 zł

Rok wydania: 2020      
ISBN: 978-83-88761-73-7      
Ilość stron: 128       
Wymiary: 30,2×21,5 cm

okładka publikacji UDZIAŁ ZIEMIAN W ODZYSKANIU NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W 1918 ROKU widok na obiekt dworski

Udział ziemian w odzyskaniu niepodległości Polski w 1918 roku

red. Sławomir Kordaczuk

Jest to ósma publikacja poświęcona tematyce ziemiańskiej. Zawiera referaty wygłoszone podczas sesji naukowej o tym samym tytule zorganizowanej w czerwcu 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
W książce zamieszczono również bogaty materiał ilustracyjny zawierający archiwalne fotografie majątków i ziemian naszego regionu oraz materiał dokumentujący obrady sesji i wycieczkę posesyjną po istniejących obiektach dworskich i pałacowych wschodniej Polski. Wydawnictwo wydane w twardej oprawie.

Cena: 30 zł

Rok wydania: 2020     
ISBN: 978-88761-66-9     
Ilość stron: 144     
Wymiary: 25×17,6 cm      Spis treści

okładka katalogu WOKÓŁ KOLEKCJI PRAC MAŁGORZATY ŁADY-MACIĄGOWEJ (1881-1969)

Wokół kolekcji prac Małgorzaty Łady-Maciągowej (1881-1969)

Danuta Michalec

Wydawnictwo jest katalogiem wystawy „Wokół kolekcji prac Małgorzaty Łady-Maciągowej (1881-1969)”. Zawiera barwne reprodukcje obrazów tej siedleckiej artystki, także kilku takich, które z różnych przyczyn nie mogły być prezentowane na wystawie. Jest zamieszczony również spis wszystkich kompozycji wykorzystanych na wystawie oraz tekst przewodni na temat koncepcji i realizacji wystawy.
W 1967 roku autorka przekazała do zbiorów siedleckiego muzeum plon swojej 60-letniej pracy artystycznej, ale jej kompozycje znajdują się w innych zbiorach muzealnych i prywatnych. Dzięki tej wystawie i publikacji mogły zostać zaprezentowane i utrwalone. Katalog wydany na papierze kredowym.

Cena: 15 zł

Rok wydania: 2020     
ISBN: 978-83-88761-71-3     
Ilość stron: 36      
Wymiary: 21×21 cm

okładka książki PRÓBY Z LATAJĄCYMI BOMBAMI V-1 I RAKIETAMI BALISTYCZNYMI V-2
WE WSCHODNIEJ POLSCE W 1944 ROKU widok startującej rakiety v2

Próby z latającymi bombami V-1 i rakietami balistycznymi V-2 we wschodniej Polsce w 1944 roku

Sławomir Kordaczuk

Macie Państwo w rękach książkę o najpełniej zbadanym, jednym z wielu kierunków testów niemieckich broni V-1 i V-2. Wiosną 1944 r. armia III Rzeszy prowadziła próby z tymi pociskami we wschodniej Polsce. Ślady tych działań są jeszcze widoczne w terenie i dowody na potwierdzenie wydarzeń spotkamy w zbiorach szkolnych Izb Pamięci Narodowej, kolekcjach prywatnych i muzeach. Największy zbiór z tej dziedziny został stworzony przez autora książki w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Zabytki pochodzą z poligonu Blizna, skąd wymienione konstrukcje wystrzeliwano oraz z poligonu Neue Waffe (Nowa Broń), dokąd próbne egzemplarze były kierowane. Poza opisem dokładnej lokalizacji każdego wybuchu V-1 i V-2 na pograniczu województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego, w książce zawarto rys historyczny rozwoju niemieckich broni rakietowych i walkę wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego z niemieckim okupantem. Celem tych działań było poznanie tajemnicy testowanych broni i przekazanie wyników badań do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie a następnie Brytyjczykom. Powyższą tematykę uwzględniono na tle działań konspiracyjnych prowadzonych m.in. na obszarze Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów i Obwodu Armii Krajowej Siedlce. Przygotowywane są do druku inne wersje językowe wydawnictwa. Publikacja wydana w twardej oprawie.

Cena: 30 zł

Rok wydania: 2019      
ISBN: 978-83-88761-69-0     
Ilość stron: 168        
Wymiary: 25×17,7 cm

okładka książki SIEDLECKA KSIĘGA CHWAŁY 1914-1944.
MIESZKAŃCY REGIONU W WALCE O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ na zdjęciu dwaj żołnierze z szablami

Siedlecka księga chwały 1914-1944. Mieszkańcy regionu w walce o wolność i niepodległość

Sławomir Kordaczuk

Wydawnictwo zostało przygotowane w ramach projektu „Rok setnej rocznicy 1918-2018” realizowanego przez Muzeum Regionalne w Siedlcach w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Publikacja zawiera bogaty materiał dokumentacyjny uzupełniony licznymi fotografiami archiwalnymi. Autor przedstawił około 900 notek biograficznych mało znanych bohaterów walczących o niepodległość na terenie pogranicza Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny. Książka wydana w twardej oprawie, na papierze kredowym.

Cena: 30 zł

Rok wydania: 2018     
ISBN: 878-83-88761-62-1     
Ilość stron: 256     
Wymiary: 25×17,6 cm

okładka książki ŻYCIE CODZIENNE ZIEMIAŃSTWA POLSKIEGO W XIX I XX WIEKU

Życie codzienne ziemiaństwa polskiego w XIX i XX wieku

red. Sławomir Kordaczuk

To siódma publikacja poświęcona tematyce ziemiańskiej. Zawiera 6 referatów wygłoszonych podczas sesji naukowej o tym samym tytule zorganizowanej w 2016 r., poprzedzonych wstępem dyrektora Andrzeja Matuszewicza. Publikacja przybliża nieznane fakty związane z ziemiaństwem, wskazując na niebagatelną jego rolę. Istotnym uzupełnieniem wydawnictwa są fotografie stanowiące swoiste dopełnienie tekstów. Wydawnictwo wydane w twardej oprawie.

Cena: 30 zł

Rok wydania: 2018     
ISBN: 978-83-88761-61-4     
Ilość stron: 176      
Wymiary: 25×17,5 cm     Spis treści

okładka książki KAZIMIERZ SZWAINOWSKI (1917-2002). ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

Kazimierz Szwainowski (1917-2002). Życie i twórczość

Halina Budziszewska

Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin grafika i malarza Kazimierza Szwainowskiego został wydany album poświęcony życiu i twórczości tego artysty. Album zawiera 170 prac tego twórcy – głównie drzeworyty i linoryty oraz obrazy, szkice i rysunki. Część biograficzna albumu jest bogato ilustrowana niepublikowanymi wcześniej fotografiami i dokumentami z archiwum rodzinnego. Siedleckie muzeum posiada największą w Polsce kolekcję prac Kazimierza Szwainowskiego. Album jest wydany na papierze kredowym, w twardej oprawie.

Cena: 42 zł

Rok wydania: 2017     
ISBN: 978-83-88761-58-4    
Ilość stron: 208     
Wymiary: 21×21 cm     Spis treści

okładka książki KOLĘDOWANIE. WSCHODNIE MAZOWSZE, POŁUDNIOWE PODLASIE,zarys rysunkowy osób podczas kolędowania

Kolędowanie. Wschodnie Mazowsze, południowe Podlasie

opr. Wanda Księżopolska

Publikacja zwiera teksty kolędników, charakterystyczne dla pogranicza podlasko-mazowieckiego, opracowane w formie scenariuszy, znane z lokalnej bożonarodzeniowej tradycji ustnej z powiatów: siedleckiego, węgrowskiego, sokołowskiego, garwolińskiego, mińskiego i otwockiego. Teksty zapisali uczestnicy dawnego kolędowania oraz osoby zainteresowane utrwaleniem zanikającej lokalnej tradycji ludowej w latach 1988-1992. Wybrane scenariusze zawierają opracowania nutowe. W książce znajdziemy bogatą dokumentacje fotograficzną, prezentującą grupy kolędnicze. Dr Tomasz Rokosz z Instytutu Muzykologii KUL, we wstępie scharakteryzował przytoczone typy kolędowania bożonarodzeniowego z podkreśleniem kompetencji kulturowych osób zapisujących teksty. Książka wydana w twardej oprawie, w nakładzie tylko 100 egzemplarzy.
Teksty zgromadziła, przechowała i opracowała Wanda Księżpolska, autorka wystaw muzealnych, dokumentująca i ujawniająca w formie cyklu prezentacji folklor słowny i muzyczny regionów otaczających Siedlce: „Żywa tradycja – pamięć pokoleń”. Za ten projekt otrzymała nagrodę „Za zasługi dla kultury ludowej” im Oskara Kolberga. Wybrane tematy opracowała w formie publikacji książkowych.

Cena: 47 zł

Rok wydania: 2017     
ISBN: 978-83-88761-57-7     
Ilość stron:244     
Wymiary: 25×17,5 cm

okładka książki 50 LAT MUZEUM REGIONALNEGO W SIEDLCACH 1967-2017

50 lat Muzeum Regionalnego w Siedlcach (1967-2017)

opr. red. Sławomir Kordaczuk

Publikacja przygotowana z okazji jubileuszu muzeum. Jest ważnym przewodnikiem informującym o historii muzeum i jego działalności. Przypomina także chronologię ważnych decyzji i zdarzeń, które miały wpływ na strukturę organizacyjną muzeum, profil działalności, ale także na zakres gromadzonych zbiorów. Przewodnik z niezwykłą starannością przypomina fakty, systematyzuje je i opisuje.

Cena: 12 zł

Rok wydania: 2017    
ISBN: 978-83-88761-54-6     
Ilość stron: 56     
Wymiary: 21×21 cm

okładka książki KONSTANTY LASZCZKA (1865-1956).
PRACE ARTYSY W ZBIORACH MUZEUM REGIONALNEGO W SIEDLCACH

Konstanty Laszczka (1865-1956). Prace artysty w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Danuta Michalec

W zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach znajduje się 12 prac Konstantego Laszczki wybitnego artysty i pedagoga pochodzącego z Mazowsza. Wszystkie kompozycje zostały zakupione do kolekcji muzeum w latach 80. XX wieku. Wydawnictwo to jest katalogiem wspomnianego zbioru.

Cena: 15 zł

Rok wydania: 2017      
ISBN: 978-83-88761-49-2      
Ilość stron: 32     
Wymiary: 21×21 cm

okładka książki DAWNE SIEDZIBY ZIEMIAŃSKIE WOBEC WYZWAŃ GOSPODARCZYCH
I SZANS TURYSTYCZNYCH widok na budynek dworu w Dąbrowie

Dawne siedziby ziemiańskie wobec wyzwań gospodarczych i szans turystycznych

red. Sławomir Kordaczuk

To szósta publikacja poświęcona problematyce szlachecko-ziemiańskiej. Zawiera dziewięć referatów wygłoszonych podczas sesji ziemiańskiej zorganizowanej w 2014 roku, poprzedzonych przedmową dyrektora Andrzeja Matuszewicza. W publikacji zamieszczono także fotografie ilustrujące obrady sesji, wycieczkę posesyjną oraz stan obecny obiektów dworskich i pałacowych znajdujących się w naszym regionie. Wydawnictwo dostępne w wersji niemieckojęzycznej. Obie wersje językowe wydane w twardej oprawie.

Cena: 30 zł

Rok wydania: 2016     
ISBN: 978-83-88761-42-3     
Ilość stron: 132     
Wymiary: 24,7×17,6 cm    Spis treści

JEDNOSTKI WOJSKA POLSKIEGO 1918-1939.
KATALOG POCZTÓWEK SIEDLECKIEGO KLUBU KOLEKCJONERÓW

Jednostki Wojska Polskiego 1918-1939. Katalog pocztówek Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów

Sławomir Kordaczuk

Album przybliża historię Wojska Polskiego lat 1918-1939, daje czytelnikowi duży zasób wiedzy o umundurowaniu, uzbrojeniu i jego stopniowej modernizacji, odznakach pułkowych i batalionowych, dowódcach, oficerach, podoficerach i żołnierzach, życiu koszarowym i poligonowym. W albumie zreprodukowano dwieście pocztówek wydanych przez Siedlecki Klub Kolekcjonerów na przestrzeni 7 lat z fotografii będących w prywatnych zbiorach rodzin przechowujących pamiątki po swoich przodkach uczestniczących w wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r., okresu międzywojennego i II wojny światowej.
Prezentowane w albumie fotografie są unikatowe i nieznane szerszemu gronu odbiorców, ale niezwykle ważne dla historii Polski i regionu. Autor albumu położył głównie nacisk na prezentację Garnizonu Siedleckiego i innych jednostek wojskowych stacjonujących w regionie np.: Łuków, Biała Podlaska, Brześć, Mińsk Mazowiecki, Warszawa, Ostrołęka, Garwolin. Tematyka albumu obejmuje także inne obszary II Rzeczypospolitej, m.in.: Lwowa, Wilna, Wołkowyska, Nieświeży, Baranowicz, Łucka, Pińska i innych. Album wydany na papierze kredowym, w całości w kolorze.

Cena: 50 zł
Przecena: 40 zł

Rok wydania: 2009     
ISBN: 978-83-88761-24-9     
Ilość stron: 256     
Wymiary: 30×21,5 cm      Spis treści

U PROGU WOLNOŚCI. LEGIONY POLSKIE 1914-1916 na zdjęciu legioniści na koniach

U progu wolności. Legiony polskie 1914-1916

Sławomir Kordaczuk, Wiesław Słupczyński

Album poświęcony głównie działaniom 3 pułku piechoty Legionów i współdziałającego z nim 2 szwadronu kawalerii. Prezentowane fotografie zostały wykonane na przełomie 1914-16. Zakres tematyczny albumu obejmuje głównie kampanię karpacką i wołyńską, w której obie wyżej wymienione formacje brały udział. W wydawnictwie prezentowane są odbitki z części szklanych negatywów z kolekcji Wiesława Słupczyńskiego. Ponadto w albumie można zapoznać się z biogramami oficerów walczących omawianych formacjach.

Cena: 20 zł

Rok wydania: 2008     
ISBN: 978-83-88761-01-1     
Ilość stron: 107     
Wymiary: 17,5×25 cm      Spis treści

okładka książki BITWA ODDZIAŁU PARTYZANCKIEGO „ZENONA” W JEZIORACH na zdjęciu żołnierze podczas uroczystości

Bitwa Oddziału Partyzanckiego „Zenona” w Jeziorach

Sławomir Kordaczuk

Książka zawiera krótką historię Oddziału Partyzanckiego „Zenona”, jego miejsce w strukturze organizacyjnej Armii Krajowej, jako oddziału osłonowego radiostacji R-31. Poświęcona jest głównie wydarzeniom związanym z uroczystością wręczenia sztandaru 29 czerwca 1944 r., bitwie w Jeziorach następnego dnia oraz egzekucją dokonaną przez Niemców na ludności cywilnej w Chotyczach 1 lipca 1944 r. Publikacja wzbogacona została również o fotografie archiwalne i współczesne z uroczystości patriotycznych poświęconych oddziałowi.

Cena: 25 zł

Rok wydania: 2008      
ISBN: 978-83-88761-17-1     
Ilość stron: 120     
Wymiary: 25×17,5 cm

okładka książki MAŁGORZATA ŁADA-MACIĄGOWA (1881-1969) na zdjęciu postać kobiety

Małgorzata Łada-Maciągowa (1881-1969)

Danuta Michalec

Pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona twórczości artystki urodzonej w Siedlcach. Malarka zdobyła wykształcenie plastyczne na Kursach Wyższych dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego w Krakowie oraz w Akademii Julian w Paryżu. Malowała portrety, akty, pejzaże oraz projektowała witraże. W 1967 roku przekazała swój dorobek artystyczny do powstającego ówcześnie siedleckiego muzeum. Album zawiera ponad 150 reprodukcji jej prac oraz ilustrowany fotografiami tekst poświęcony życiu tej artystki.

Cena: 50 zł

Rok wydania: 2007     
ISBN: 978-83-88761-13-3     
Ilość stron: 208      
Wymiary: 28,5×21,5 cm

Kolorowa okładka mapy z zamieszczonymi kolorowymi zdjęciami różnych miejsc turystycznych naszego regionu.
Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Mapa turystyczno-krajoznawcza z przewodnikiem
Cena: 9 zł
widok n aratusz pod Jackiem
Siedlce. Plan miasta
  z przewodnikiem turystycznym

Cena: 8 zł

Ważne informacje dla zamawiającego

Wybrane publikacje można nabyć w siedzibie muzeum, zamówić telefonicznie pod numerem (25) 632 74 70 bądź drogą elektroniczną na adres: muzeumsiedlce.wydawnictwa@op.pl

Sposób zapłaty:
za zaliczeniem pocztowym lub dokonując przedpłaty na konto (cena+koszt przesyłki)

Numer konta:
PKO Bank Polski w Siedlcach 32 1020 1026 0000 1202 0231 9333

Skip to content