Biały prostokątny kafelek z zamieszczonym na środku bordowym tytułem wystawy.

Piwowarstwo w Siedlcach i regionie od XVI do XX w.

W piątek, 26 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż nowej wystawy czasowej.

Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach zaprasza 26 kwietnia (piątek) 2024 r. o godz. 18:00 na wernisaż wystawy „Piwowarstwo w Siedlcach i regionie od XVI do XX w.”. Ekspozycja nawiązuje do interesujących, lecz nieco zapomnianych tradycji piwowarskich regionu siedleckiego. Jej celem jest zaprezentowanie lokalnego browarnictwa, które przez kilka wieków było powszechne. Do czasów współczesnych przetrwało jedynie w formie szczątkowej w postaci m.in. nielicznych, niszczejących zabytkowych browarów, dawnych fotografii, etykiet piwnych czy butelek.

Plakat wystawy z kolorową wizualizacją komputerową części miasta z początku XIX w. Na pierwszym planie budynek browaru. Poniżej tytuł wystawy oraz okres prezentacji.

Na wystawie będzie można obejrzeć różne rodzaje beczek służących do leżakowania i transportu piwa z okresu międzywojennego z m.in. lubelskiego browaru Vettera, Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Tyskich Browarów Książęcych i Browaru Okocim. Interesującymi zabytkami są prezentowane butelki piwne które wytwarzano dla ogólnopolskich browarów w dwudziestoleciu międzywojennym w hucie szkła w Siedlcach. Ciekawymi pamiątkami są: etykiety piw, skrzynki, szpunty do beczek, dokumenty, reklamy browarów, dawne i współczesne fotografie browarów i ich właścicieli.

Prezentowane na ekspozycji zabytki pochodzą ze zbiorów: Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Lublinie. Oddział w Radzyniu Podlaskim, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz serwisów internetowych: Flickr, Mapster, Picryl a także z kolekcji Zofii Czarkowskiej, Pawła Chodowskiego, Sławomira Kordaczuka, Danuty Michalec i Haliny Sulej.

Skip to content