Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na kolejne spotkanie ze znanymi postaciami świata kultury, nauki i podróżnikami. Tym razem pomysłodawca cyklu spotkań Krzysztof Chaberski zaprosił do Siedlec Jacka Komudę, jednego z najbardziej poczytnych obecnie pisarzy polskich. Spotkanie pt: „Rzeczpospolita szlachecka i historia najnowsza w twórczości Jacka Komudy” odbędzie się 9 lutego (czwartek) 2023 r. o godzinie 18:00.
Jacek Komuda jest z wykształcenia historykiem. Ukończył Wydział Historii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem szeregu bestsellerowych powieści i opowiadań historycznych rozgrywających się w realiach XVII wiecznej Rzeczpospolitej. W swoich książkach wprowadza czytelników w świat staropolskich obyczajów, postaci i wydarzeń historycznych oraz miejsc związanych ze Wschodnimi Kresami. Najbardziej znanym bohaterem jego książek jest Jacek Dydyński. Postać historyczna, przedstawiciel polskiego sarmatyzmu z jego wadami i zaletami. Mistrz szabli na miarę Wołodyjowskiego, awanturnik, dumny ze swego szlacheckiego pochodzenia, szanujący wolność i honor.
Część twórczości Komudy jest poświęcona polskim bohaterom czasów II wojny światowej m.in. ostatniemu polskiemu „zagończykowi” mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu ps. Hubal. Najnowsze jego powieści „Westerplatte” i „Wizna” dotyczą bohaterskiej obrony Polski w obliczu niemieckiej agresji we wrześniu 1939 r.
W 2009 r. za książkę „Galeony wojny” otrzymał Nagrodę im. Leonida Teligi. Jego powieść „Diabeł Łańcucki” była nominowana do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Na jej podstawie w 2022 r. powstał pilotażowy odcinek przygodowo-historycznego serialu. Jednym z jego producentów był Jacek Komuda. Film jest dostępny w serwisie You Toube.
Współautor scenariuszy popularnych na świecie gier komputerowych m.in. „Wiedźmin”, „Earth 2160” oraz gry strategicznej „Dzikie Pola”. Współpracował z czasopismami „Game Star”, „Click” i „Komputer Świat”. Obecnie jest felietonistą tygodnika „Do Rzeczy”.
Wstęp na spotkanie 2 zł od osoby.