Kafelek informacji w tonacji ciemnogranatowej z różowym napisem PRL w Siedlcach. Czy mnie jeszcze pamiętasz ...

Czy mnie jeszcze pamiętasz … PRL w Siedlcach

W piątek, 5 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż nowej wystawy czasowej.

Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach zaprasza 5 kwietnia (piątek) 2024 r. o godz. 18.00 na wernisaż nowej ekspozycji czasowej poświęconej czasom PRL-u w Siedlcach.

„Czy mnie jeszcze pamiętasz … PRL w Siedlcach” to wyjątkowa wystawa, której celem jest przywołanie atmosfery PRL-u w naszym mieście. Fotografie z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. wprowadzają w nastrój minionej epoki. Przenosimy się do znanych miejsc, które przez dziesiątki lat zmieniały się na naszych oczach: osiedla wznoszone w kolejnych etapach, szkoły, urzędy budowane na potrzeby stolicy województwa siedleckiego, zakłady Południowej i Północnej Dzielnicy Przemysłowej. Szara rzeczywistość różniła się od czasów współczesnych, co możemy zaobserwować patrząc chociażby na witryny sklepowe, czy też samochody jeżdżące po ulicach. Można zobaczyć namiastkę wyposażenia mieszkania w bloku z wielkiej płyty, przypomnieć sobie sprzęty, jakich używaliśmy, nowinki techniczne z tamtych czasów, w tym pierwsze komputery oraz gry telewizyjne. W niezwykłą „podróż do przeszłości” przenoszą nas takie miejsca jak: przedszkole pełne zabawek, mieszkanie wypełnione przedmiotami codziennego użytku, czy urząd. Wyjątkową gratką jest sprzęt elektroniczny, pochodzący od końca lat pięćdziesiątych do końca lat osiemdziesiątych XX w., prezentowany w zaaranżowanym Zakładzie Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych, w skrócie ZURT. Integralną część ekspozycji stanowią ubiory z tego okresu, a także wiele przedmiotów związanych ze szkołą i edukacją, między innymi przybory i przygotowywane przez dzieci gazetki szkolne. Wystawę uzupełniają dokumenty, pieniądze, a także wyroby i inne przedmioty związane z nieistniejącymi już zakładami lub instytucjami, np. pamiątki po Milicji Obywatelskiej. Prezentujemy kilkaset przedmiotów wyprodukowanych i użytkowanych w okresie PRL-u, w tym motorower Romet Komar oraz kolarzówka UNIVERSAL. Na zewnątrz można zobaczyć Polskiego Fiata 126p, popularnie zwanego „maluchem”. Wyjątkowość wystawy podkreślają wyroby Cepelii oraz artystyczne szkła użytkowe zaprojektowane przez artystów plastyków znanych na całym świecie, między innymi Zbigniewa Horbowego, Czesława Zubera oraz Eryki i Jana Drostów.

Fragment ekspozycji z aranżacją pokoju gościnnego. Na fotografii widnoczny kredens, ława z dwoma fotelami i manekin kobiety ubrany w białą bluzkę i ciemną długą do kostek suknię.
Fragment ekspozycji

Prezentowane przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z prywatnych kolekcji.

Wystawa będzie czynna do 16 marca 2025 r.

Skip to content