Barwna reprodukcja obrazu abstrakcyjnego w barwach czerwono-borodowo-pomarańczowych.

Galeria sztuki polskiej i Grupa „Ławeczka” – Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego

9 lutego 2024 r. o godz. 18.00, zapraszamy na wernisaż dwóch wystaw: stałej „Galeria sztuki polskiej” oraz czasowej „Grupa »Ławeczka« - Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego”.
W piątek, 9 lutego 2024 r. o godz. 18.00, zapraszamy na wernisaż dwóch wystaw: stałej „Galeria sztuki polskiej” oraz czasowej „Grupa »Ławeczka« – Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego”.
GALERIA SZTUKI POLSKIEJ

Zbiory sztuki naszego muzeum to głównie malarstwo, grafika, rzeźba i szkło artystyczne od XIX do XXI w. Na szczególną uwagę zasługują przekazane w ostatnim czasie w depozyt obrazy jednego z największych artystów powojennej Polski Zbigniewa Tymoszewskiego (1924 – 1963). Jego nazwisko, nie przestaje inspirować kolejnych pokoleń artystów. Pozyskane prace prezentujemy obok dawno nie pokazywanych obrazów z naszych kolekcji autorskich takich artystów jak m.in. Małgorzata Łada-Maciągowa, siostry Irena i Joanna Karpińskie czy Antonina Wysocka-Jonczak.

Twórczość Tymoszewskiego inspiruje artystów z grupy „Ławeczka”, którzy prowadzą dialog z jego twórczością. Dzięki temu powstały nowe kompozycje w odniesieniu do wydarzenia, jakim jest powrót prac artysty do miasta jego dzieciństwa i młodości.

Kafelek z miniaturami barwnych prac malarskich różnych artystów.
GRUPA „ŁAWECZKA” – DIALOG ZE SZTUKĄ ZBIGNIEWA TYMOSZEWSKIEGO

Grupa nieformalna „Ławeczka” powstała w wyniku potrzeby mobilizacji twórczej i wymiany myśli, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii wypowiedzi każdego z autorów. „Ławeczka” propaguje formułę otwartości odnoszącej się do idei sztuki i jej oddziaływania poprzez malarstwo. Malarstwo, które ciągle ewoluuje i żywo reaguje na to, jacy jesteśmy, jak odczytujemy i w jaki sposób pragniemy kreować naszą rzeczywistość. Głównym założeniem wspólnych prezentacji Grupy jest realizacja kompozycji malarskich dotąd nie publikowanych, w kontekście zadanego tematu oraz w odniesieniu do przestrzeni, w jakiej mają zaistnieć. Grupę tworzą: Tomasz Nowak, Aleksandra Rykała, Marcin Sutryk oraz Maciej Tołwiński. Wystawa będzie prezentowana do 14 kwietnia 2024 r.

Skip to content